Ailesi İstanbul'da yaşayan er Murat Polat, vatani görevini yaptığı Gaziantep'teki topçu taburunda 23 Haziran 2005'te dizinden rahatsızlandı. Hatay'ın İskenderun ilçesindeki Deniz Askeri Hastanesine sevk edilen Polat, arkadaşı Ahmet Sambur ile firar etti.

İki asker, 27 Haziranda İskenderun'da bir eve hırsızlık amacıyla girmek isterken yakalanıp 28 Haziranda Adana 6. Kolordu Komutanlığı cezaevine konuldu. Polat, mahkum giysisi giymemekte direndiği için asker olan cezaevi gardiyanları tarafından cop ve sopayla dövüldü. Ağır yaralanan Polat, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

Böbrekleri ve akciğeri hasar gören, kaburgaları kırılan, beyninde ödem oluşan Polat, 27 Temmuz 2005 tarihinde öldü.

Otopside Polat'ın işkenceyle öldürüldüğünün belirlenmesi üzerine açılan dava Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık er Murat G, ölen er Murat Polat'ın annesi Gülşen Polat ile babası Kenan Polat hazır bulundu. Daha önce tutuksuz yargılanmasına karar verilen Yarbay Mustafa S, astsubaylar Önder B, Oktay A, Hasan T. ve Talat G'nin de aralarında bulunduğu 30 asker duruşmaya katılmadı.

Duruşmaya tek başına giren tutuklu asker Murat G, ölen er Murat Polat'ın anne ve babasından özür diledi. Kimseyi öldürme kastıyla hareket etmediğini belirten Murat G, "Çıkan isyan sonucunda meydana gelen bir ölüm olayıydı. Ben komutanlarımın emirleri doğrultusunda hareket ettim. Uzun süredir tutuklu kaldığım için ben de mağdurum. Tahliyemi istiyorum" dedi.

"BU DA BİZİM EVLADIMIZ SAYILIR"
Polat'ın babası Kenan Polat ise oğlunun ölümünden dolayı büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Murat G'nin de diğerleri gibi tutuksuz yargılanmasını isteyen Kenan Polat, "Adalet istiyoruz. Subay ve astsubaylar serbest gezerken bir tek Murat G. tutuklu kaldı. Onlar emir vermiş, bu tutuklu asker de yerine getirmiş. Onun için huzurdaki bu askerin de tahliyesini istiyoruz. Bu da bizim evladımız sayılır" dedi.

Anne Gülşen Polat da "Diğer askerler tutuksuz yargılandığına göre bu asker de tutuksuz yargılansın. Tahliye edilmeyecekse diğer askerler de bu asker gibi tutuklansın" şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, Murat G'nin tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak, oy çokluğuyla tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi.

Baba Kenan Polat, duruşma salonundan çıktıktan sonra yanında getirdiği ve üzerinde oğlunun fotoğrafı ile "Oğlumu işkence ederek öldürdüler. Adalet istiyorum" yazılı afiş açtı.