İskender Büyük değil Arif Doğan

JİTEM’i kendisinin kurduğunu iddia eden Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan, bildiklerini anlatmak istediğini belirtti ama hakimleri de Kurtlar Vadisi Gladyo filmindeki gibi uyardı: Anlatacaklarımı kaldıramazsınız, hedef olursunuz.

27.09.2010 - 10:44

İskender Büyük değil Arif Doğan

Ergenekon davasının sağlık nedeniyle tutuksuz sanıklarından olan emekli Albay Arif Doğan bildiklerini mahkemede anlatmak istediğini söyledi.

Önce internete düşen ve kendisine ait olduğu iddia edilen ses kaydı ile bir daha gündeme gelen Doğan, bu kayıtta eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in uçağını kendisinin desteği ile Cem Ersever ve ekibinin düşürdüğünü söylüyordu.

Sözkonusu ses kaydında Doğan’ın "Eşref Paşa'nın ölümü, Cem Ersever yaptı diyorlar. Cem ersever'in arkasına ben destek vermesem... Adam mı öldürebilir?" sözleri yer alıyor.

Ayrıca ses kaydında "Jitem'i ben kurdum", "Alevi-sünni kavgası için Alevilere saldıracak sakallı bir ekip kurdum. 7 bin ruhsatsız silah dağıtıp terörist yetiştirdim. 10 bin silahlı adamla suç örgütlerini yönettim" ifadeleri de var.

Dün Habertürk gazetesine konuşan Doğan burada da JİTEM’i kendisinin kurduğunu itiraf ediyordu. JİTEM’i tek başına, kimseden talimat almadan kurduğunu ve 1990 yılında tayini çıkınca kimseye sormadan dondurduğunu belirten Doğan, Eşref Bitlis’in ölümüyle ilgili ifadelerin yer aldığı ses kaydının kendisine ait olduğunu, ancak farklı konuşmalarından montajlandığını öne sürmüştü.

Doğan, “Bitlis 1993’te öldürüldü. Ben 1990’da JİTEM’den ayrıldım. JİTEM o yılda öldü, bitti, 1993’te yeniden mi dirildi?” diye konuşmuştu.

Susurluk kazasında ölen Hüseyin Kocadağ ve Mehmet Özbay’ın (Abdullah Çatlı) çok değer verdiği dostları olduğunu belirten Doğan, “Yalova Jandarma Alay Komutanı iken bana gelmişlerdi. Termal Otel’de konuk ettim. Uzun uzun görüşmeler olmuştu.

O kazadan sonra gazeteci Tuncay Özkan bana gelip kaza öncesi yani oteldeki görüşmelerle ilgili bilgiler almıştı. Kendisine Termal Otel’deki görüşmede bir bakanın kızının olduğunu da söylemiştim. ‘Yüreğiniz yetiyorsa yazın. Yarın tüm gazeteleri aldırıp bakacağım’ dedim. Ama kimsenin yazmaya yüreği yetmedi. Evet o görüşmelerde bir bakanın kızı da vardı” demişti.

Bugün Taraf gazetesine verdiği mülakatta ise kendisinin PKK çatışmaları haricinde bir kişiyi dahi öldürmediğini dile getiren Doğan ses kaydının kendisine ait olduğunu bir kez daha kabul etti ancak yine montajlanmış olduğunu da ekledi.

‘VELİ KÜÇÜK’E K.VAT DEMEDİM’
Dün Habertürk gazetesinde kendisi ile yapılan mülakattı kabul etmeyen Arif Doğan, “Veli Küçük saygıdeğer bir insan. K.vat kelimesini kullanmışım, p...enk mi demişim... Benim aile terbiyeme yakışmaz. Benden birka. Yaş da büyüktür. Karşısında bacak bacak üstüne atmam. Ona ne demişim k..at demişim” diyerek sözlerini inkar etti.

JİTEM’in on bin üyesinin olduğunu doğrulayan Doğan ancak bunların silahlı eylem yaptıkları iddiasını da reddetti. Türkiye çapında çeşitli istihbarat örgütlerinde çalışan “bir milyondan fazla” kişinin olduğunu söyleyen Doğan, “Ben on bin demişim, dürüst ifade etmişim. Ama on bin silahlı adam değil. Topal Osman değilim” dedi.

‘SEDA SAYAN İLE TANIŞMADIM’
JİTEM’in kurucusu olduğunun ısrarla üstüne basan Doğan, “JİTEM benim. Ben kendi kendime JİTEM’i bırakmam. Sen kendi kendine parmaklarını gözüne sokar mısın? JİTEM, benim gözüm, kulağım, ağzım her şeyim. Ben JİTEM’de 21 yıl dağlarda, vadilerde çarpıştım. Bir tek JİTEM var onu kuran da benim” dedi ve kendisinden sonra JİTEM’in başına Veli Küçük’ün geçtiği iddialarını reddetti.

Ayrıca Habertürk’te yer alan Küçük’ün kendisini Seda Sayan ile tanıştırdığı iddialarını da reddetti.

Doğan bildiklerinin kendisi ile mezara gitmesini de istemediğini belirtip avukatlara talimat verdiğini doğruladı. Doğan sözlerini şöyle sürdürdü; “Ablamın oğlu olan avukata söyledim. Lütfen sayın mahkeme başkanıyla da konuşun dedim. Gitgide ömrümün kısaldığını görüyorum. Bu doğrular benimle birlikte gömülmesin. Ben mahkemede doğruları anlatırım. Basın farklı bir Arif Doğan yarattı. Hiçbir şey benimle birlikte kalmasın. Gizli saklı bir şeyim yok ki. Onu makemede dinlersin. Ben yaptığım görevin hesabını veririm.”

‘JİTEM VAR, HODRİ MEYDAN’
Kurtlar Vadisi Gladyo’dan örnek veren Doğan, “Orada İskender mahkeme heyetine şunu söylüyor; ‘Sayın mahkeme üyeleri, ben bildiğim bazı şeyleri size söylersem, kaldıramazsınız, çok kötü duruma düşersiniz. Hedef olursunuz.’ Bu Gladyo’nun veya Kurtlar Vadisi’nin bir sözü değil, Arif Doğan’ın sözüdür. Anladın mı? Ben hakimleri çok severim. Onlara zarar vermek istemem. Ne sorarlarsa tabii konuşurum. Bana sordular ‘JİTEM’i sen mi kurdun’ diye. Evet, ben kurdum. Yıllardır diyorum. Bunu söylerken de ben askeri literatürün dışına çıkıyorum. ‘JİTEM yok’ diyenlere de hodri meydan diyorum. Var mı yok mu görsünler” diyerek sözlerini bitirdi.

ARİF DOĞAN KİMDİR?
1945’te Hatay Kırıkhan’da doğan Arif Doğan, 1971’de Trabzon İstihbarat Amirliği’ne tayin oldu, 1983’te Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevliyken İstihbarat Grup Komutanlığı’nı kurdu ve 7 yıl başkanlık etti. 1998 yılında DYP’den milletvekili adayı oldu, ancak kazanamadı. Doğan’ın adı 1995’te Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nde ortaya çıkarılan sahte rapor skandalında da geçmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...