'Islak imza'lı belge böyle bulundu

Albay Dursun Çiçek’e ait “İrtica ile Mücadele Eylem Planı"nın fotokopisinin bulunduğu sırada çekilen polis kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

NTV Haber 02.03.2010 - 13:10

İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından emekli Albay Levent Göktaş’ın avukatı Serdar Öztürk’ün ofisi, 4 Haziran 2009’da aranmıştı. Aramada gündemi değiştirecek "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesinin fotokopisi bulunmuştu.

O aramaya ilişkin görüntülere NTV ulaştı.

Polis kamerasının kaydı, avukatlık bürosunun kapısında başlıyor.

Aramaya Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Ankara Cumhuriyet Savcısı ve baro temsilcisi bir avukat katılıyor. Önce Serdar Öztürk’ün çalışma masası, ardından dolaplar aranıyor.

'HER ÖNÜNE GELENİ ALMAYIN'
Aramaya katılan savcı polislere “Her önüne geleni almayın” diyor. Aramalar sırasında dolapların birinde mermiler bulunuyor.

Bir süre sonra Cumhuriyet savcısının elindeki dosya görüntüleniyor.

ÇOK GİZLİ
Savcının "Genelkurmay Başkanlığı’nın Harekât Komutası’na ait çok gizli yazılar" dediği duyuluyor.

Arama sırasında bürodaki avukatlar ile polisler arasında tartışmada da yaşanıyor.

11 GÜN SONRA YAYIMLANDI
Büroda yapılan aramanın ardından bulunan belgeler, 5 Haziran'da İstanbul'a gönderildi. Aynı gün avukat Serdar Öztürk "Ergenekon" üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı.

GÜN GÜN YAŞANANLAR
Aramadan 11 gün sonra büroda bulunduğu öne sürülen Albay Dursun Çiçek imzalı "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesi, bir gazetede yayınlanınca gündeme bomba gibi düştü.

Habere göre, altında Genelkurmay Harekat Başkanlığı 3. Bilgi Destek Şube Müdürü Deniz Piyade Kurmay Kıdemli Albay Dursun Çiçek'in imzası bulunan belgede AK Parti hükümeti ve Fethullah Gülen cemaatinin, dini esasları temel alan bir rejim hedeflediği idida ediliyor.

Plan, AK Parti hükümeti ve Gülen cemaatine karşı geliştirilen bir dizi eylem ve psikolojik propaganda yöntemlerini içeriyordu. Bunlar arasında, Gülen cemaatine bağlı ışık evlerinde silah bulunması ve bu grubun silahlı terör örgütü olarak sunulması sağlanacaktı.

Askeri savcılık, belgeyle ilgili soruşturmasını 24 Haziran'da tamamladı. Fotokopi belgeyle sağlıklı sonuca varılamayacağı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

BAŞBUĞ 'KAĞIT PARÇASI' DEMİŞTİ
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, karargahta düzenlediği basın toplantısında belgeyle ilgili iddalara yanıt verdi. Belgeyi "kağıt parçası" olarak niteleyen Başbuğ, ancak yine de belgenin doğru olduğuna ilişkin yeni delil bulunduğu takdirde soruşturmanın tekrar açılabileceğini söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açtığı soruşturma sonrasında Albay Dursun Çiçek'in Beşiktaş Adliyesi'nde önce ifadesi alındı. Ardından Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Çiçek, karara yapılan itiraz sonrasında bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

26 Ekim tarihli bazı gazetelerde o ana kadar fotokopi olan belgenin ıslak imzalı orijinalinin ismi açıklanmayan bir subay tarafından savcılara gönderildiği açıklandı. Haber gazetelerde yer alınca askeri savcılık yeniden soruşturma başlattı.

Orijinal belgenin ortaya çıkmasıyla yeniden mahkemeye sevkedilen Albay Çiçek, ikinci kez tutuklandı ancak kısa süre yine serbest bırakıldı.

Adli Tıp Kurumu'nun belgenin orijinal olduğu yönündeki raporundan sonra sivil savcılıktaki tek nüsha belge askeri savcılığa gönderildi. Askeri savcılık, Jandarma Kriminal Labarotuvarı'nda yeniden inceleme yaptırdı. Bu incelemede de belgenin gerçek olduğuna dair rapor çıkınca askeri savcılıkta Çiçek için tutuklama istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...