"İslam şiddetin, ırkçılığın karşısındadır"

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'daki Nevruz buluşmasında konuştu.

Haberler - ntv.com.tr 21.03.2017 - 11:13 | Son Güncelleme : 21.03.2017 - 11:14

"İslam şiddetin, ırkçılığın karşısındadır"

Başbakan Binali Yıldırım, ATO Congresium'da "Uluslararası Hacı Bektaş Veli̇ ve Sultan Nevruz Cem'i Buluşması"na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Terör örgütlerinin İslam ile alakası yoktur. Bu örgütler en büyük zararı İslam'a vermektedir. Biz masum insanlara zarar veren hiçbir terör eylemini tasdik etmeyiz. İslam terörün şiddetin ırkçılığın karşısındadır.

Bizi ayrıştırmaya çalışan fitne odaklarına karşı uyanık olmalıyız. Terörle hiçbir ayrım yapmadan mücadele veriyoruz. 

Terörden zarar gören Suriyeli kardeşlerimize kucak açıp ekmeğimizi aşımızı paylaşıyoruz. Biz bölgemizde huzur istiyoruz, barış istiyoruz. Dünyada barış ve huzur istiyoruz. Tüm gayretlerimiz bunun için. 

Bugün İslamafobi diye bir olay var ve Batı medeniyetini zehirlemektedir. Özgürlük, insan haklarını yerini; yabancı karşıtlığı almaya başlamıştır. Büyük insanlık değerleri kurban verilmektedir. Bu Batı dünyasının geleceği adına endişe vericidir. 

Farklı olmak insanın fıtratından gelir. Biz farklılıklarımızı medeniyetimizin gereği olarak görürüz. Bu kardeşiniz Alevi kültürüne çok yakındır. Biz birlikte yaşadık ve ilelebet birlikte yaşamay da devam edeceğiz. Bin yıldır ne başardıysak birlikte başardık. Bin yıldır bütün badirelerimizi dayanışmayla birlikte aştık. 

Hz. Ali efendimiz İslam dünyasının yegane ve en özel şahsiyetlerinden biridir. Hicret sırasında Hz. Peygamberimiz evini ona emanet etti. Öldürülme tehlikesini bile bile Peygamber efendimizin yatağına uzanmaktan kaçınmadı. Savaşlarda en ön saflarda yer aldı. Hz. Ali İslam'ın klıcı bir ahlak abidesiydi. Hz. Ali'nin şehadeti bütün İslam dünyasının yüreğini sızlattı. 

Ehlibeyt'e kim hürmet etmezse ne Sünnidir ne Alevidir. 12 İmam hepimizin değeridir. Hacı Bektaş Veli'nin edebinden erkanından eline beline diline sahip olacaksın öğüdünden nasiplenmek mecburiyetindeyiz." 

Sayfa Yükleniyor...