'İslam'da türban yok' demişti

Ergenekon ile Zirve katliamı kapsamında evlerinde ve işyerlerinde arama yapılan ilahiyatçılar kim, onları nereden tanıyoruz...

30.03.2011 - 12:05

'İslam'da türban yok' demişti

Bugün Ergenekon ve zirve Katliamı kapsamında evi ve işyerleri arananlar arasında çarpıcı isimler var.


Dikkat çekici çalışmaları ve açıklamaları bulunan ilahiyatçılarla Ergenekon ve Zirve katliamı arasında nasıl bir bağ kurulduğu henüz açıklanmadı.

Evleri ve işyerlerinde arama ilahiyatçıların ortak paydası misyonerlikle ve Hıristiyan azınlıklarla ilgili çalışmaları bulunması.

Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, çalışmalarıyla değil açıklamalarıyla tanınan bir ilahiyatçı. Siyaset Meydanı programı ile ekranlarla tanışan Beyaz, o günden beri dini konularda en ilginç açıklamaları yapan bilim adamı oldu.

BAŞÖRÜTÜSÜ İSLAM'DA YOK
Aramalarda adı geçen diğer ilahiyatçı Şahin Filiz, ise bir kaç yıl önce başörtüsü ile ilgili açıklamalarıyla tanındı.

Başörtüsünün Kuran'da yeralmadığını savunan Filiz şu sözleri olay yaratmıştı:
"Son dönemlerde başörtüsü siyasallaştığı için, kamusal bir dinsellik yaratıldığından dolayı, insanın temel örtünmesine ilişkin ayetleri, tamamen başörtüsü simgesinde toplamışlar ve bunun bir farz ve emir olduğu söylenmiştir. 'Başörtüsüne özgürlük ve kadına özgürlük', tamamen siyasi ve sosyolojik bir hadisedir. Başörtüsünün farz olduğunu kimse iddia edemez."

Filiz, bu açıklamalarının ardından Profesörlüğünün engellendiğini öne sürmüş ve hakkında soruşturma açılmıştı. Filiz soruşturmadan bir süre sonra Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne profesör olarak atanmış ve çalışmalarını orada sürdürüyordu.

KELDANİLER NASTURİLER
Doç Dr. Kadir Albayrak ise daha çok Keldaniler ve Nasturiler ile ilgili çalışmalarıyla tanınıyor. Albayrak'ın bu konu dışında iki kitabı daha bulunuyor. Dinlerin renk olgusu ile ilişkilerini incelediği çalışması "Dinlerin Rengi Renklerin Dili" ve semavi dinlerin inanlara barışı emretmesine rağmen bitmeyen şiddetin kaynaklarını incelediği "Semavi Dinlerde Barış ve Şiddet İkilemi".

MİSYONERLİK ÇALIŞMALARI
Evi aranan diğer isim Abdurrahman Küçük'ün de Misyonerlik, Türk-Ermeni ilişkileri konularında çalışmaları bulunuyor. Küçük ayrıca eski MHP Genel Sekreteri.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...