İsmail Kahraman yeniden TBMM Başkanı seçildi

AK Parti'nin adayı İsmail Kahraman, 3. turda 289 oyla yeniden TBMM Başkanı seçildi.

ismail-kahraman.jpg

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman (77), 26. Dönem 2. Devre için Meclis Başkanlığı görevine yeniden seçildi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı.

TBMM Başkanlığı için AK Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu yarıştı. Tamer Dağlı, ilerleyen turlarda Başkanlık Divanı'na sunduğu dilekçe ile adaylıktan çekildi.

Genel Kurul'da, Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapıldı. İlk iki oylamada üye tamsayısının 3'te 2'si (367), üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) arandı.

İSMAİL KAHRAMAN YENİDEN TBMM BAŞKANI

Kahraman, üçüncü tur oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276'nın üzerinde (289) oy alarak, yeniden Meclis Başkanı seçildi.

TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI

Kahraman, yeniden TBMM Başkanlığı'na seçilmesinin ardından TBMM Genel Kurulu'nda bir teşekkür konuşması yaptı.

26. Yasama Dönemi'nin ikinci devresi için TBMM Başkanlığı'na tekrar seçerek, şahsına gösterilen teveccüh için milletvekillerine teşekkür eden Kahraman, "Öncelikle zorluk ve sıkıntılar, gaz lambaları altında İstiklal Savaşı'nı bizzat yöneten Birinci Meclis üyelerini, başta TBMM'nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, milli mücadeleye katılan ve katkı sağlayan ecdadımızı saygıyla anıyorum" diye konuştu.

Kahraman, TBMM'nin içinde bulunduğu 26. Yasama Dönemi'nin, siyasi tarihte mümtaz bir yere sahip olacağına işaret ederek, dönemlerinde hain, menfur ve menhus FETÖ örgütünün kullanılmasıyla devletin yok edilmekle, ortadan kaldırılmakla karşı karşıya geldiğini, milletin kalbi Meclis'in savaş uçaklarıyla bombalandığını, helikopterlerle ateş altına alındığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliği ve davetiyle milletin, parti farkı gözetmeksizin milli birlik ve kardeşlik ruhuyla meydanları doldurduğunu, demokrasiyi özümsediğini, artık darbelere geçit verilmeyeceğini ispat ettiğini vurgulayan Kahraman, 15 Temmuz Cuma gecesi bombalar atılır, kurşunlar yağdırılırken Meclis çatısı altında şehitlik ruhu ve duygusuyla toplandıklarını, sabahladıklarını anlattı. Kahraman, Gazi Meclisi İstiklal Savaşı'nı yöneten kadrosundaki aynı ruhla yaptıkları direnişin, Meclis'in bir kere daha "Gazi" unvanına layık olduğunu gösterdiğini belirtti.

Kahraman, başta Erdoğan olmak üzere, örnek bir direniş ve dayanışma içinde darbe teşebbüsüne karşı duran necip millete, hükümete, siyasi partilere, güvenlik güçlerine, bütün kurum ve kuruluşlara şükranlarını sundu. TBMM Başkanı Kahraman, "Bu vesileyle ortak bir niyazımızı dile getirmek isterim; Allah milletimize, devletimize zeval vermesin. 250 şehidimize rahmet eylesin. Gazilere şifalar, hayırlı uzun ömürler nasip eylesin" dedi.

"UNUTULMAMASI, HATIRLATILMASI GEREKEN BİR OLAY"

TBMM Başkanı Kahraman, 15 Temmuz hadisesinin, ibret ve ders alınması, unutulmaması, hatırlatılması gereken bir olay olduğunu ifade etti. Millet ve devlet düşmanlarından adalet önünde hesap sorulduğunu dile getiren Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstiklalimizin sembolü ayyıldızlı bayrağımızı indirtmeyiz. Bayrağımızdaki kırmızı renk, ceddimizin kanıdır. Bu kanda hepimizin payı vardır. Yemen'de şehit düşen dedemin, Kafkasya'da şehit olan diğer dedemin, Sarıkamış'ta Allahüekber Dağları'nda yatmakta olan tek dayımın kanları var. Hepimizin ceddinin kanı var. İstiklalimizin sembolü ayyıldızlı bayrağımızı indirtmeyiz. Biz, millet olarak bir bütünüz. Vatanımızı böldürtmeyiz. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet yaşayacaktır. Hedefimiz Türkiyemizi, muasır medeniyetin ötesine götürmek, kendi ruh kökümüze, manevi ve milli değerlerimize bağlı kalmak olmalıdır.

Siyasi partileri bir elin parmaklarına benzetirim. Her biri farklıdır ama hepsi aynı bileğe bağlıdır. Yeri geldiğinde o parmaklar sıkılır, tek yumruk olur. Bunun örneğini bu dönem 15 Temmuz'da, 7 Ağustos'ta gördük. Ufak hesaplarla, yanlış düşüncelerle birbirimizi yaralamamalı, kavgacı değil, müzakereci, meselelerini konuşarak çözen insanlar olmalıyız. Fikirden korkanlar konuşmaktan kaçarlar. Dostluğumuzu ve kardeşliğimizi toplumun karşısında da sergilemeliyiz. Unutmamalıyız ki dostluk önce insanın kendisiyle barışık olmasıyla başlar."

"MİLLETVEKİLLERİNİN ÖRNEK OLMASI GEREKİR"

Kahraman, Bestami Yazgan’ın, "Gülü İncitme Gönül" şiirinden, "Dokunur gayretine/ Karışma hikmetine/ Sahibi hürmetine/ Kulu incitme gönül" dizelerini okudu.

Milletvekillerinin, milletin seçkin insanları olduğunu ifade eden Kahraman, kavgasız, çatışmasız bir toplumun inşa edilmesi için öncelikle milletvekillerinin örnek olması, çalışmalarını hukuk ve mevzuata uyum içinde yürütmesi gerektiğini kaydetti.

Kahraman, hürriyetlerin hiçbir hukuk devletinde sınırsız olmadığını, sınırsız hürriyetin, anarşi demek olduğunu vurguladı. Kahraman, Meclis'i itibarsızlaştırmak isteyenlerin, demokrasiyi özümsememiş, antidemokratik düşünceye sahip kişiler olduğunu söyledi.

Bu dönemde yaptıkları önemli bir çalışmanın da 1982 Anayasası'ndaki değişik olduğunu, bu değişiklikleri halkoyuna sunduklarını anımsatan Kahraman, 16 Nisan 2017'de yapılan oylamayla milletin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi ve düzenlemeleri kabul ettiğini anımsattı.

Kahraman, "Yapılan son değişikliklerin, gelecek genel seçimlerden sonra istikrarın temininde, kuvvetler ayrılığı prensibinin uygulanmasında yararlı olacağına inanıyorum. Uyum yasaları, içtüzük ve ilgili diğer mevzuat düzenlemelerinde partiler arası birlikteliğin sağlanmasının önemli olduğunu belirtmek isterim. Gayemiz, halkın iradesi ile taçlandırılmış Cumhuriyeti ilelebet yaşatmak olmalıdır. Demokrasi, hukuk devleti ilkeleri ve adaletle gelişip büyüyen, müreffeh, mesut ve bahtiyar insanların yaşadığı, büyük bir Türkiye için gereken çalışmaları yapmak olmalıdır" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN'DAN KAHRAMAN'A TEBRİK TELGRAFI

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanlığı'na yeniden seçilen İsmail Kahraman'a bir telgraf göndererek tebrik etti, başarı dileklerini iletti.

1. TUR OYLAMA SONUÇLARI

Birinci tur oylamada 500 milletvekili oy kullandı, 4 oy geçersiz sayıldı.

İşte adayların ilk turda aldıkları oy sayıları:

AK Parti adayı İsmail Kahraman: 260

AK Parti adayı Tamer Dağlı: 38

CHP adayı Zekeriya Temizel: 113

HDP adayı Selma Irmak: 39

MHP adayı Celal Adan: 40

İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu: 6 oy

2. TUR OYLAMA SONUÇLARI

İkinci tur oylamada 506 milletvekili oy kullandı, 5 oy geçersiz sayıldı.

İşte adayların ikinci turda aldıkları oy sayıları:

AK Parti adayı İsmail Kahraman: 257

AK Parti adayı Tamer Dağlı: 37

CHP adayı Zekeriya Temizel: 122

HDP adayı Selma Irmak: 38

MHP adayı Celal Adan: 40

İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu: 7

TAMER DAĞLI ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Tamer Dağlı, Başkanlık Divanı'na sunduğu dilekçe ile adaylıktan çekildi.

3. TUR OYLAMA SONUÇLARI

Üçüncü tur oylamaya 509 milletvekili katıldı, 16 oy geçersiz sayıldı.

İşte adayların üçüncü turda aldıkları oy sayıları:

AK Parti adayı İsmail Kahraman: 289

CHP adayı Zekeriya Temizel: 124

HDP adayı Selma Irmak: 37

MHP adayı Celal Adan: 36

İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu: 7

KAHRAMAN'IN AİLESİ DE SEÇİMİ LOCADAN TAKİP ETTİ

Öte yandan TBMM Başkanlığı'na yeniden seçilen Kahraman'ın ailesi seçimi izleyici locasından takip etti.

İsmail Kahraman, Genel Kurul Salonu'na girmeden önce kuliste milletvekilleriyle bir süre sohbet etti. Daha sonra salona giren Kahraman, burada AK Parti milletvekilleri, daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer muhalefet partilerinin milletvekilleriyle tokalaştı.

Devlet Bahçeli, oylama başlamadan önce, salona partisinin milletvekilleriyle girdi ve ön sıradaki yerine geçti.

Başbakan Binali Yıldırım, oylama devam ederken salona geldi ve oyunu kullandı. Bir süre milletvekilleriyle sohbet eden Yıldırım, hatıra fotoğrafı da çektirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da oylama işlemi devam ederken salona girdi ve oyunu kullandı. TBMM Başkanı adayı, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Kılıçdaroğlu'nun yanına giderek tokalaştı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, oy sayım işlemleri sürerken kuliste partilerinin milletvekilleriyle çay içip sohbet etti.

Başbakan Yıldırım, üçüncü turda oyunu kullandıktan sonra muhalefet sıralarına giderek, başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli olmak üzere muhalefet milletvekilleri ile tokalaştı ve bir süre sohbet etti. Daha sonra AK Parti sıralarına geçen Yıldırım, burada da partisinin milletvekilleri ile tokalaşarak sohbet etti.

Oyunun bulunduğu zarfı, kupalara atan bazı milletvekilleri fotoğraf çektirdi.

KURADA DENİZ BAYKAL'IN İSMİ ÇIKTI

TBMM Başkanlığı seçimi için oluşturulan Tasnif Komisyonu, milletvekilleri arasından ad çekme usulüyle belirlendi.

Bu kurada, bir süredir hastanede tedavi gören CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın da ismi çıktı. Bunun üzerine birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Baykal'a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Oylamanın ardından kuliste gazetecilerin sorusunu yanıtlayan MHP Genel Başkanı Bahçeli, "26. Dönem TBMM Başkanı, bir kez daha Sayın İsmail Kahraman Bey seçilmişlerdir. Meclis'te temsil edilen siyasal kurumlar, kendi adaylarıyla seçime girmiştir. Sonuç, milletimiz için hayırlara vesile olsun temennisindeyiz" diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, kuliste oturduğu sırada 15 Temmuz şehitlerinden Mustafa Solak'ın eşi Melek Solak ve oğlu Emre Solak ile bir süre sohbet ederek, anı fotoğrafı çektirdi.

TBMM Başkanı Kahraman, oylamalar sırasında iktidar kulisinde eski ve yeni bazı milletvekilleri ile sohbet etti.

ERDOĞAN, KAHRAMAN'I KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de TBMM Başkanlığı'na yeniden seçilen Kahraman'ı kabul etti. Kabul, basına kapalı gerçekleşti.

İSMAİL KAHRAMAN KİMDİR?

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan seçimin 3. turunda 289 oy alarak tekrar Meclis Başkanlığı'na seçilen Kahraman, 1940 yılında Rize'de doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Karabük’te, liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde tamamlayan Kahraman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Kahraman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyetinde başkanlık ve Milli Türk Talebe Birliği'nde (MTTB) Genel Başkanlık yaptı.

28 Mayıs 1985’te kurulan Birlik Vakfında Mütevelli Heyeti Başkanı olan Kahraman, Birlik Vakfı ile 21 Aralık 1994’de kurulan Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı'nın (TGTV) kurucu üyesi oldu.

Kahraman'a, 2009 yılında Türkiye Milli Kültür Vakfının (TMKV) kırkıncı yılında "40 Vakıf İnsana Vefa" programı kapsamında "Vakıf İnsan Ödülü" ve Yalova Üniversitesi tarafından "Fahri Doktor" unvanı verildi. Kahraman, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğinde bulundu ve İlim Yayma Vakfı kurucularından olup Mütevelli Heyetinde yer aldı.

İlim Yayma Cemiyeti ve İş Dünyası Vakfı'nın Yüksek İstişare Kurulu üyesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı da olan Kahraman, iş hayatında sanayi ve ticaret şirketlerinde icra kurulu başkanlıklarında bulundu, Çalışma Bakanlığında Bakan Müşaviri olarak görev yaptı.

Kahraman, 1995 ve 1999 milletvekili genel seçimlerinde 20 ve 21. dönemlerde İstanbul Milletvekili olarak Meclis'te yer aldı.

Refah Partisi ve Fazilet Partisinde grup başkanvekilliği yapan Kahraman, TBMM Anayasa Komisyonu ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulundu.

1996-1997 yıllarında 54. "Refah-Yol Hükümeti"nde Kültür Bakanı olan Kahraman, AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı görevini de yürüttü.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 Kasım seçimlerinde, aday gösterildiği İstanbul 1. Bölge birinci sıradan milletvekili olan Kahraman, 26. dönemde TBMM Başkanlığı'na seçildi. İngilizce bilen Kahraman, evli ve dört çocuk babası.

Sayfa Yükleniyor...