ISON kuyrukluyıldızının en net fotoğrafı

Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) Şili’deki La Silla Gözlemevi, ISON kuyrukluyıldızının yeni bir görüntünü elde etti.

19.11.2013 - 16:41

ISON kuyrukluyıldızının en net fotoğrafı

La Silla Gözlemevi’ndeki TRAPPIST teleskobu, Ekim ayının ortasından bu yana takip ettiği ISON kuyrukluyıldızının en net görüntüsünü yakalamayı başardı. Teleskop, son derece yüksek çözünürlüklü görüntüde, özel filtreler kullanarak kuyrukluyıldız tarafından Uzay boşluğuna salınan gazları da tespit etmeyi başardı. Gökbilimciler, bu filtreler sayesinde gök cisminin yaydığı gazların kaç molekülü bulunduğunu saptayabiliyor.

ISON, yaydığı gaz miktarının iki katına çıktığı 1 Kasım 2013 tarihine kadar sakin bir şekilde ilerlerken, TRAPPIST tarafından görüntülendiği 13 Kasım günü, yeni ve ikinci bir büyük gaz patlamasıyla sarsıldı. Hareketliliği 10 kat artan kuyrukluyıldız, bugün dürbünle karanlık gökyüzünde görülebilir hale geldi. ISON, son birkaç gün içinde yeniden istikrarlı bir görünüme kavuştu.

GÜNEŞ PARÇALAYABİLİR
ISON’daki patlamalar, Güneş’e yaklaşmakta olan buzul gök cisminin çekirdeğindeki ısının artması sonucu büyük miktarda toz ve gazın etrafa saçılmasından kaynaklanıyor. ISON, 28 Kasım tarihinde Güneş’e en yakın olduğu mesafeye, 1.2 milyon kilometreye geldiğinde (bu müktar Güneş’in çapından biraz daha küçük) daha fazla buz parçası ve gaz saçacak.

ISON’un çekirdeği, Güneş’e yakınlaştığında aşırı ısıdan dolayı parçalanabilir. Bu durumda parçaları zamanla eriyecek olan kuyrukluyıldız nihayetinde yok olacak. Ancak Güneş’ten kurtulmayı başarırsa, ISON gündüzleri son derece parlak bir cisim olarak belirecek.

Şili’de bulunan 60 cm uzunluğundaki TRAPPIST, Belçika’nın Liege kentindeki bir kontrol odasından, 12 bin km öteden kontrol ediliyor.

Kaynak: eso.org/public/turkey

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...