Isparta'daki uçak kazası için 15 yıl hapis istemi

Isparta'da 7 yıl önce 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili davada, 7 kişinin "Birden fazla insanın ölümüne neden olma" suçu gerekçesiyle 2-15 yıl arasında hapis cezası istendi.

Haberler 21.01.2014 - 15:23

Isparta'daki uçak kazası için 15 yıl hapis istemi

Isparta’ya bağlı Keçiborlu yakınlarında düşen Atlasjet uçağıyla ilgili davanın Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 23'üncü duruşmasına, sanık ve müşteki avukatları ile kazada hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı. Tutuksuz yargılanan sanıklardan duruşmaya katılan olmadı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Murat Kılıç, mahkeme heyetine davayla ilgili mütalaa sundu.

Mütalaada sanıklar Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı AŞ Genel Müdürü Aydın Kızıltan, sorumlu uçak mühendisi Faruk Çağımnı, eğitim müdürü İsmail Taşdelen, bakım müdürü Fikri Zafer Dinçer, Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ve Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı AŞ ortağı Yavuz Çizmeci'nin, Türk Ceza Kanunu 85. maddesi 2. fıkrasına göre "Birden fazla insanın ölümüne neden olma" suçuyla cezalandırılması talep edildi.

Suçlama kapsamında sanıklar için 2 ila 15 yıl arasında hapis cezası istendi.

Mütalaada sanıkların denetleme görevini yerine getirmediği, arıza ve eksikleri bilmelerine rağmen önlem almadıkları iddia edildi.

Simülasyon yapılması ve yeniden bilirkişi heyeti oluşturulması talebini reddeden mahkeme heyeti, bir tanık ifadesi konusunda talimat eksiğinin giderilmesine, kazanın birinci raporunda yer almayan Yavuz Çizmeci ile ilgili ek rapor hazırlanmasına ve Cumhuriyet Savcısı Murat Kılıç'ın mütalaasının da değerlendirilmesi için süre tanınmasına karar vererek duruşmayı 25 Mart'a erteledi.

İstanbul'dan Isparta'ya gelen Atlasjet Havacılık AŞ yolcularını taşıyan Dünyaya Bakış (World Focus) Hava Taşımacılığı AŞ şirketine ait yolcu uçağı, 30 Kasım 2007'de, Isparta'nın Keçiborlu ilçesi yakınlarındaki Türbetepe mevkiinde düşmüş, kazada 7'si uçuş ekibinden 57 kişi ölmüştü.

Kaza ile ilgili pilotlar Serhat Özdemir ve Tahir Aksoy ve Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı AŞ'nin eski ortaklarından Yavuz Çizmeci hakkında dava açılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...