Isparta'dan tanrıça çıktı!

Isparta'da başı olmayan bir ana tanrıça figürü bulundu.

Haberler 30.08.2010 - 17:35

Isparta'dan tanrıça çıktı!

Isparta'nın Yalvaç İlçesi'ndeki Psidia Antiokheia Antik Kenti'ndeki kazılarda, Milattan Önce 4 veya 5'inci yüzyıllara ait olduğu sanılan, ana tanrıça figürü bulundu.

Psidia Antik Kenti'ndeki kuzey kilise alanında yapılan kazı çalışmaları sırasında fildişinden yapılmış, çocuk emziren bir kadın figürü, gün ışığına çıkarıldı. Figürün, M.Ö. 4 ya da 5'inci yüzyıla ait olabileceği tahmin ediliyor. Kazı başkanlığını yürüten Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Özhanlı, başı olmayan figürde, kadının sol elinde çocuğunu emzirirken tasvir edildiğini, sağ elinde ise bereketi simgeleyen nar bulunduğunu söyledi.

Eserin ana tanrıça Kybele'yi anımsattığına değinen Doç. Dr. Özhanlı, eserin ortaya çıkarılmasının Psidia Antiokheia'da erken dönemde de ana tanrıça kültürü olduğunu gösterdiğine dikkati çekti. Şimdiye kadar, Psidia bölgesinin tarihinde böyle bir bulguya rastlanmadığı için klasik dönemden ve buna ilişkin özelliklerden söz edilmediğini belirten Doç. Dr. Özhanlı, “Yeni bulgularla beraber, belki de Psidia bölgesinin tarihini yeniden gözden geçirmek gerekebilecek” dedi.

Sayfa Yükleniyor...