BM'nin Mavi Marmara raporunu açıklamasına sayılı günler kala, Türkiye - İsrail ilişkilerine dair İsrail basınında bugün çıkan bir habere yalanlama geldi.

Başbakan'ın Başdanışmanı İbrahim Kalın, Haaretz'e yaptığı açıklamaların gazetede yayınlandığı şekilde olmadığını söyledi.

Kalın, gazetede özetle, 'ilişkilerin kriz öncesine dönmesini istiyoruz, Başbakan Erdoğan benden Türkiye'nin iyi niyetini göstermemi istedi, olanlardan dolayı biz de üzgünüz, Türkiye'deki havayı anlamak zorundasınız' şeklindeki sözlerinin, tamamiyle kendisine atfedilen ifadeler olduğunu söyledi ve normalleşme için 'özür ile tazminata' gönderme yaptı.

Haaretz'de yer alan haberle ilgili Anadolu Ajansı'na konuşan Kalın, ''O alıntıların neredeyse tamamı gazetenin kendi yazdığı ve bana atfettiği ifadeler.

Özetle bizim söylediğimiz şu: Türkiye'nin bilinen talepleri karşılanmadığı sürece Türkiye-İsrail ilişkilerinde herhangi bir iyileşme gerçekleşmeyecek. İlişkilerde bir iyileşmenin olması, Türkiye'nin taleplerinin karşılanmasına bağlıdır'' dedi.

Kalın, Haaretz gazetesinin, "İlişkilerde bir iyileşmenin olması, Türkiye'nin taleplerinin karşılanmasına bağlıdır'' sözlerini farklı bir şekilde verdiğini belirtti ve "Kendilerine ait ifadeleri benden alıntı gibi aktarmışlar'' şeklinde konuştu.