Tekbirler ve İsrail aleyhine atılan sloganlar eşliğinde Fatih Camisi avlusuna alınan İbrahim Bilgen, Ali Haydar Bengi, Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım, Fahri Yaldız, Cengiz Songür ve Cengiz Akyüz ile Türk asıllı ABD vatandaşı Furkan Doğan'ın Türk bayrağına sarılı cenazeleri, masalarla artırılan musalla taşlarına konuldu.

İlişkili Haberler


Cami avlusundaki yoğun kalabalık nedeniyle, tabutları başında her aileden sadece birer kişinin bulunmasına izin verildi. Tabutların üzerine ayrıca Filistin bayrakları ile üzerinde Kelime-i Tevhit yazılı yeşil bayrak konuldu.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları, cenaze namazı öncesi cami avlusunda, taziyeleri kabul etti. Cenaze namazına saldırıda yaralanan bazı gönüllüler de katıldı, gemide yer alan bazı yabancı Müslüman kadın aktivistler de ön sırada saf tuttu.

İstanbul İl Müftü Vekili Mehmet Aşık, cenazelerin isimlerini tek tek okudu, vatandaşlar da ''burada'' diye bağırdı.

Cenazeler için imamlar tarafından tek tek cenaze namazı kılındı. Bazı vatandaşların cami avlusundaki yoğunluk nedeniyle ellerinde Türk bayraklarıyla cami avlusunun duvarları üzerinde namaz kıldığı görüldü.

Vatandaşlar, attıkları sloganlarla İsrail'i protesto etti. Cenazelerin yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Cevdet Kılıçlar'ın cenazesinin ise yarın Beyazıt Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı'nda toprağa verileceği belirtildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla Fatih Camisi'nde gerçekleştirilen cenaze töreninin ardından vatandaşlar tekbir getirerek cenazeleri, omuzlarda taşıyarak, araçlara yerleştirdi.

Bu arada, basın mensuplarının saldırıya ilişkin sorusu üzerine Bakan Yıldız, ''Başımız sağ olsun'' ifadelerini kullandı.

Ellerinde Filistin bayrakları taşıyan grup, Fatih Camisi'nden hareket ederek, Edirnekapı Mezarlığı'na doğru Fevzipaşa Caddesi boyunca yürüyüşe geçti.

Gruplar, ''Kahrolsun İsrail'' sloganları atarak, ilerledi. Fevzipaşa Caddesi'nde yürüyüş boyunca trafik aksarken, cenazelere kalabalık bir grup eşlik etti. Cadde boyunca vatandaşlar ve esnaf da sloganlar atarak gruba destek verdi.

Hayatını kaybedenlerden Necdet Yıldırım'ın cenazesi Edirnekapı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Buraya kadar birlikte götürülen, İbrahim Bilgen (Siirt), Ali Haydar Bengi (Diyarbakır), Çetin Topçuoğlu (Adana), Necdet Yıldırım (İstanbul), Furkan Doğan (Kasyseri), Fahri Yaldız (Adıyaman), Cengiz Songür (İzmir), Cengiz Akyüz'ün (Hatay) cenazeleri ise memleketlerine gönderilmek üzere Atatürk Havalimanı'na gönderilecek.

İHH İnsani Yardım Vakfı Kayseri Yetkilisi Ömer Yağmur, gazetecilere yaptığı açıklamada, ölenler arasında bulunan 19 yaşındaki Furkan Doğan'ın, Kayseri Fen Lisesi mezunu olduğunu belirtti.

Amerikan pasaportu sahibi olan Doğan'ın, Türk vatandaşı olduğunu aktaran Yağmur, Doğan'ın kafasında 5 kurşun tespit edildiğini, kurşunlardan 4'ünün başına, 1'inin de göğsüne isabet ettiğini söyledi.

Yağmur, Doğan'a yakın mesafeden ve yukarıdan ateş edildiğini kaydederek, akşam 18.30'da cenazenin Kayseri'ye gönderileceğini dile getirdi.

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırının ardından gözaltına alınan Adana'dan konvoya katıldıkları belirtilen 5 kişinin, saldırıda yaşamını yitiren milli tekvandocu Çetin Topçuoğlu'nun cenazesiyle yarın kente geleceği belirtildi.

Adana Filistin Dayanışma Platformu Sözcüsü, Mazlumder Adana İl Temsilcisi Ali Aygün, Mavi Marmara gemisinde bulunanların yurda döndüğünü hatırlatarak, Adli Tıp Kurumu'ndan sağlık raporları alınması nedeniyle planlanan programın 1 gün ertelendiğini bildirdi.

Aygün, Adana'dan konvoya katılan Avrupa Tekvando Şampiyonu Çiğdem Topçuoğlu, tekstilci Cihangir Pakdil ve eşi Fatma Pakdil, öğretmen Fevziye Şenoğlu ve Suat Koşmaz'ın yarın kente gelmesinin beklendiğini vurguladı.

Saldırıda yaşamını yitirdiği açıklanan milli tekvandocu Çetin Topçuoğlu'nun cenazesinin ise İstanbul'da yapılacak törenin ardından yarın kente gönderileceğini ifade eden Aygün, ''Şehidimiz için burada da bir cenaze töreni düzenleyeceğiz. Gemide gözaltına alınanlar da cenazeyle birlikte yarın Adana'ya gelecek'' diye konuştu.

SAVCILIK İNCELEME BAŞLATTI
Bu arada Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Adagül, Gazze'ye insani yardım götürürken İsrail askerlerinin saldırısına uğrayan gemilerde bulunan yardım gönüllülerinin talepleri üzerine inceleme başlattıklarını bildirdi.