İsrail Büyükelçisi'ne: Gemidekileri gönderin!

Yardım gemilerine yapılan baskının ardından Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İsrail Büyükelçisi’nden yaralı ve diğer yolcuların serbest bırakılması istendi.

Anadolu Ajansı 31.05.2010 - 10:48

İsrail Büyükelçisi'ne: Gemidekileri gönderin!

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı’na geldi.


Levy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz ile bir araya geldi.

Levy ve Çeviköz'ün görüşmesi yaklaşık 20 dakika sürdü.

Büyükelçi Levy'ye sözlü olarak şu hususlar aktarıldı:

"İnsani yardım taşıyan ve uluslararası sularda seyreden gemilere güç kullanılarak müdahalede bulunulması uluslararası hukuka aykırıdır. Bunun kabulü ve mazur görülmesi söz konusu değildir. Türkiye dahil 33 ülkenin vatandaşının bulunduğu uluslararası konvoyda yer alan gemilerdeki yolcuların akıbeti hakkında ayrıntılı rapor talep ediyoruz.

Yaralıların bir an önce teslim alınarak tedavilerinin Türkiye'de yapılmasını ve bu konuda gereken işbirliğinin derhal gösterilmesini istiyoruz. Gemilerdeki diğer yolcuların da tarafımıza daha önce de söylendiği gibi en kısa zamanda ülkelerine gönderilmelerini bekliyoruz.

Bu hukuk dışı duruma derhal son verilerek, uluslararası sularda müsadere edilen gemilerin en kısa zamanda serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Söz konusu saldırılar konusunda olanlar karşısında da uluslararası hukuktan kaynaklanan, haklarımızı saklı tutuyoruz."

Görüşmenin ardından Levy, yoğun güvenlik önlemleri altında Büyükelçilik'ten ayrıldı.

Bakanlık gelişme üzerine yaptığı açıklamada, İsrail'in sivillere karşı güç kullanımını en ağır şekilde protesto ederek, uluslararası hukukun ihlali sayılan bu olayın iki ülke ilişkilerinde "telafisi olmayan sonuçlar doğurabileceğini" bildirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...