Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İsrail hesap verecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "İsrail, estirdiği terörden dolayı hesap vermezse aymazlığı giderek artıyor. O yüzden İsrail, hesap verecek'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.05.2018 - 15:47 | Son Güncelleme : 22.05.2018 - 17:38

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İsrail hesap verecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yatırımlarından 166 milyon liralık 10 tesisin toplu temel atma ve açılış töreninde yaptığı konuşmada, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki'nin İsrail'in katliamlarını Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşımasını değerlendirdi.

Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"İsrail, estirdiği terörden dolayı hesap vermezse aymazlığı giderek artıyor. O yüzden İsrail, hesap verecek. Bugün Filistin Dışişleri Bakanı kardeşimiz Riyad el-Maliki, İsrail’in yaptıklarını Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne götürdü. Bunun peşini bırakmayacağız."

Çavuşoğlu, İsrail'in katliamlarına yönelik şu ana kadar 50 civarında dışişleri bakanı ve uluslararası örgüt genel sekreteri ve yöneticileriyle görüştüklerini bildirdi.

"Tüm dünyayla görüşerek artık İsrail'in hesap vermesini sağlayacağız" diyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Hesap verecek. Ayrıca bir soruşturma komisyonu. Yani buraya bir soruşturma komisyonu kurup, göndereceğiz ve İsrail'in buradaki ihlalleri açıkça ortaya çıkacak. İlk defa İslam dünyası bir karar aldı. Filistinli kardeşlerimizin, Kudüs'ün korunması için uluslararası oraya bir güç göndereceğiz. Bundan sonra İsrail, istediği zaman Filistinli kardeşlerimize saldıramayacak ve tabii ki bunu uluslararası camiayla Birleşmiş Milletler'le beraber yapacağız. Çünkü bu sadece biz Müslümanların derdi, sorunu değil. Üç semavi dinin, üç semavi dine inanların sorunu ve sorumluluğu."

"MUSEVİLER RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR EDİYOR"

Dünyadaki Musevilerin, kendilerini siyonistlerden ayıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, İsrail'in katliamlarını Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na taşıma kararında olduklarını vurguladı.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Çok daha önemli bir şey. İlk defa Kudüs'ün statüsünü ihlal edecek ve oraya büyükelçiliğini taşıyacak ülkelere karşı hangi yaptırımları uygulayacağız, bunu çalışıyoruz. Bundan sonra yaptırım var, önlem var, tedbir var. Bundan sonra susmayacağız, sadece çağırıp kınamayacağız bundan sonra. Karşı adımlarımızı atacağız ve bunların atacağı yanlış adımların da önüne geçeceğiz. İşte bu yüzden 'nin çok daha güçlü olması lazım. Güçlü Türkiye için kritik gün, 24 Haziran'dır."

"MANAVGAT DEVLET ÜNİVERSİTESİ'Nİ KURACAĞIZ"

Bakan Çavuşoğlu, Antalya’nın son 15 yılda her alanda büyük hizmetler aldığını söyledi.

Hedeften şaşmayacaklarını ifade eden Çavuşoğlu, kente yapılan 39 milyar lira yatırımın yaklaşık 10 milyar liralık kısmının ulaşım alanında gerçekleştiğini vurguladı.

Manavgat’a da büyük hizmetler yapıldığını aktaran Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte Manavgat’ımıza birkaç fakülte kazandırıp, Manavgat Devlet Üniversitesi'ni Manavgat’a kuracağız. Bu bizim sözümüzdür, sözümüzde duracağız" dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye ekonomisinin 15 yıl öncesiyle kıyaslandığında övünülecek noktada olduğunu belirterek, bu noktada kalınamayacağına dikkati çekti.

Antalya'ya bu yıl gelen turist sayısında bir önceki yıla göre yüzde 45 artışın sevindirici olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, ülkenin her alanda gelişimi için daha fazlasının yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...