'İsrail ilk kez katil olarak yargılanıyor'

Mavi Marmara davası için İstanbul'a gelen eski ABD subayı ve diplomatı Mary Ann Wright, bu davanın İsrail'in ilk kez katil olarak yargılandığı bir dava olduğunu söyledi.

'İsrail ilk kez katil olarak yargılanıyor'

ABD subayı ve diplomatı olan Mary Ann Wright, Mavi Marmara davası için İstanbul'a geldi. 

Wright yaptığı açıklamada, Mavi Marmara gemisinde 2 gün seyahat ettiğini ve saldırı sırasında filodaki 'Challenger 1' isimli diğer gemide olduğunu belirterek, İsrail askerlerinin gemiye silahlı müdahalesini 'çok korkunç' bir girişim olarak nitelendirdi.

Yıllarca Amerikan ordusunda görev yaptığını ve filoya saldıran askerlerin o silahlarla neler yapabileceklerini çok iyi bildiğini mahkemede anlattığını ifade eden Wright, ''Bu dava İsrail'in ilk kez katil olarak yargılandığı bir davadır. Dolayısıyla bu dava çok önemli'' dedi.

Mavi Marmara davasında İsrail'in 9 kişiyi öldürmek, onlarca kişiyi yaralamak ve gemideki yolculara insanlık dışı davranmakla suçlandığını hatırlatan Wright, ''İsrail'in karadan ve denizden Gazze'ye uyguladığı abluka hem hukuk dışı, hem de suç teşkil ediyor. Abluka sona ermeli, gemiler ablukayı delinceye kadar Gazze'ye gitmeye devam etmeli. Gazze'ye gitmeye hazırlanan 3 gemimiz daha var. İsrail ablukayı kaldırıncaya kadar durmayacağız'' şeklinde konuştu.

MAHKEMEYE İSRAİL'İN MÜDAHALESİNİ ANLATTILAR
Yardım filosundaki Yunan bandıralı geminin yolcularından Amerikalı Joe Meadors, mahkemede İsrail askerlerinin otomatik silahlarla gemilerine nasıl çıktığını anlattığını söyledi.

Yüzleri maskeli olduğu için gemiye saldıran askerleri teşhis edemediklerini belirten Meadors, ''Güverteye çıktılar ve bizi koltuklarımıza oturttular, pasaportlarımız hariç her şeyi aldılar ve bize geri vermediler'' diye konuştu.

Gazze ablukası hakkında ne düşündüğüne ilişkin soruya Meadors, ''İsrail'in uyguladığı ahlaksızca ve hukuk dışı abluka sona ermelidir. Bu dava ile ablukanın kalkmasını umuyorum'' dedi.

''İLK KEZ BİR ÜLKE DÜRÜST DAVRANDI''
İsrail, Amerikan USS Liberty gemisine 1967'de saldırdığında gemide olduğunu belirten Meadors, 34 kişinin öldüğü söz konusu saldırıda Amerika'nın sadece soruşturma açmakla yetindiğini kaydetti.

Yıllar önce yaşadığı tecrübeyle İsrail'in Gazze'ye giden gemilere nasıl davranabileceğini tahmin ettiğini ifade eden Meadors, İsrail'in aynı agresif tutumu Mavi Marmara filosuna müdahalesinde de sergilediğine dikkati çekti.

Davayı heyecan verici olarak nitelendiren Meadors, şöyle konuştu:

''Yaptıklarından dolayı İsrail'den ilk kez hesap soruluyor. Amerika, onlarca yıl geçmesine rağmen bunu reddetti. Fakat Türk devleti, İsrail'e karşı bu davayı açmayı kabul ederek dürüstçe davrandı.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...