İsrail prefabrik konut gönderiyor

Hükümet dün 30 ülkeden acil yardım malzemeleri, çadır, prefabrike konutlar ve konteynerler konusunda yardım istedi. İsrail'in yardımın ilk partisi olarak bugün prefabrik konut göndereceği açıklandı.

26.10.2011 - 01:39

İsrail prefabrik konut gönderiyor

Türkiye, Van'daki depremde bölgenin yeniden inşa safhası için kendisine daha önce yardım teklifinde bulunan tüm ülkelerden dış yardım kabul etmeye hazır olduğunu ilgili ülkelere bildirdi.


Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) arama-kurtarma aşamasını izleyecek olan yeniden inşa safhasında yurtdışından çadır, prefabrik konut ve barınma konteynerlerine ihtiyaç duyulacağını Dışişleri Bakanlığı'na bildirdi.

Bakanlık da bu bilgi kendisine intikal eder etmez, Türkiye'ye daha önce yardım önerisinde bulunmuş tüm ülkeler ve uluslararası kuruluşlar nezdindeki temsilciliklerine söz konusu kalemlerden oluşan dış yardımı kabul etmeye hazır olunduğunun ilgili ülke makamlarına bildirilmesi talimatı gönderdi.

Kaynaklar, bu aşamada yabancı ülkelerden ve uluslararası kuruluşlardan bilgi beklenmekte olduğunu da kaydettiler.

Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, 30'u aşkın ülkeden çadır ve prefabrik konut yardımı talep edildiğini söyledi. Türkiye'nin yardım talep ettiği ülkeler arasında İsrail ve Ermenistan da bulunuyor.

İSRAİL PREFABRİK KONUT GÖNDERİYOR
Bu arada İsrail, Van'da meydana gelen depremin ardından, Ankara'nın talebi üzerine hava yoluyla yardım malzemesi göndereceğini açıkladı. Yardımın ilk partisi olarak bugün prefabrik konut sevk edilecek.

İsrail dışişleri bakanlığı yetkilisi Yigal Palmor dün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ankara'daki İsrail büyükelçiliği aracılığıyla yardım talep ettiğini söyledi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Pazar günü meydana gelen depremden sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak yardım önermişti.

İsrail Savuma Bakanı Ehud Barak'ın sözcüsü, "Yarın (Çarşamba) öğleden sonra İsrail'den Türkiye'ye prefabrik konut taşıyan ilk uçak havalanacak" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...