'İsrail radarını kabul etti'

CHP Lideri, Başbakan Erdoğan'ı İsrail'e karşı yanlış politika üretmekle ve halkı yanlış bilgilendirmekle suçladı.

04.10.2011 - 14:12

'İsrail radarını kabul etti'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Konuşmasının başında Mavi Marmara krizi nedeniyle İsrail ile Türkiye arasındaki siyasi gerilime değinen CHP Lideri, hükümete destek verdiklerini belirterek şöyle konuştu: "Tüm Türkiye hükümete haklarımızı arayın yurttaşlarımızın kanı yerde kalmasın dedik. Bir baktık BM’den rapor çıktı İsrail’in Gazze ablukası meşrulaştı. Hiçbir hükümetin İsrail’e bundan daha büyük desteği olamaz. Sağlayan kim? AKP hükümeti. Bu karar ve düzenlenen rapor 5 ay hükümetin elinde bekledi açıklanmadı ne zaman açıklandı? Malatya’ya füze kalkanı kurulacağı zaman. Cambaza bak dediler."

Kendisinin İsrail’in avukatı olmakla suçlandığını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Mayınlı arazilerin 49 yıllığına ihalesiz olarak İsraillilere verilmesi için kanun çıkaran kimdi? AKP hükümeti. O yasayı iptal ettiren kimdi? CHP. İsrail’in avukatı kim? AKP" diye konuştu.

Kürecik’e kurulan ABD radarıyla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, "İsrail’deki muadili ile eş güdümlü çalışacaktır. Sağlanan istihbaratı İsrail kendi güvenliği için kullanacaktır. Türkiye hiçbir şey almayacaktır. Bu Başbakan’a soruldu, ABD’nin bunun düzeltileceğini söyledi. Düzeltildi mi? Başbakan millete doğru söylemiyor. Bu karar Türkiye’nin dış politikadaki en büyük hezimetlerinden biridir" dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...