İsrail yapımı 6 Heron Türkiye'de

İsrail, Türkiye için yaptığı insansız hava uçakları Heron'lardan 6'sını teslim etti. 4 Heron uçağı daha birkaç ay içerisinde Türkiye'de olacak.

28.02.2010 - 18:01

İsrail'in Türkiye için yapımını üstlendiği insansız hava araçları Heron'lar ve iki yer kontrol istasyonunun testleri 1 yıldır sürüyordu.

Testlerin ardından İsrail tarafından sevk işlemleri yapılan uçaklar ve iki istasyonu, Türkiye'ye Cuma günü ulaştı. Uçakların Türkiye'ye kesin kabulleri ve TSK'ya teslimi 2 hafta sürecek.

Sözleşme gereği, İsrail tarafının Türkiye'ye verilecek toplam 10 Heron'dan 6'sının geçici kabulleriyle ilgili çalışmalar Ocak ayının ikinci haftası içinde başladı ve Şubat ayı ortalarında tamamlandı.

Kalan diğer 4 Heronun sevkıyatının da Mayıs veya Haziran ayı içinde yapılması öngörülüyor.

Böylece, 10 uçak, yer kontrol istasyonları ile veri terminali teslimatları tamamlanmış olacak. Bu teslimata, yedek parçalar da dahil bulunuyor.

İnsansız hava araçlarının kullanımı için gerekli pilot eğitimi de dahil işletme bakım eğitimleri daha önce İsrail'de tamamlanmıştı.

Hava Kuvvetleri'nden yaklaşık 45 kişi gerekli eğitimi aldı. Pilotlardan bazılarının "eğitmen" olarak yetiştirileceği ve bundan sonra pilot ihtiyacının Türkiye'nin kendi imkanlarıyla karşılanacağı da belirtiliyor.

İnsansız hava araçlarının en büyük özelliği, üzerlerinde Türk yapısı bir çok ürünün bulunması. Bunlar arasında ASELSAN tarafından yapılan telsizler, yine ASELSAN üretimi gece-gündüz termal kameraları ile "ataletsel seyrüsefer cihazları" yer alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...