İsrail'den Erdoğan'a uçak teşekkürü

İsrail'de, en az 40 kişinin ölümüne neden olan ve hala devam eden yangına, Türkiye'den iki söndürme uçağı gitti. İki ülkenin arasındaki buzları eriten jest için İsrail Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti.

03.12.2010 - 00:51

İsrail'den Erdoğan'a uçak teşekkürü

Son dönemde dünyanın iki 'kavgalı' ülkesi İsrail ile Türkiye arasındaki buzlar, Hayfa'da çıkan ve en az 40 kişinin ölümüne neden olan yangınla birlikte eriyor.


Türkiye, halen devam eden yangını söndürmek için iki uçağı İsrail'e gönderdi.

Yangın söndürme uçakları İsrail'e doğru bizzat Başbakan Tayyip Erdoan'ın talimatıyla bugün sabah 06.45'te Ankara'dan havalandı.

Yaklaşık 6 ton su kapasiteli olan CL-215 tipi amfibik uçaklar, saat 10.30'da Hayfa'daki Ramat David askeri hava üssüne indi ve söndürme çalışmalarına başladı. Uçaklar, deniz ve gölden 7 saniyede aldıkları suyu 3 saniye içinde yangın bölgesine boşaltabiliyor.

Türkiye ayrıca talep gelmesi halinde karadan veya RO-RO gemileri ile denizden yangına müdahale etmek üzere Mersin, Adana ve Kahramanmaraş'ta 5 adet Sınır Ötesi Yangın Operasyon Timi'ni hazır bekletiyor.

Uçakların gidişini AKP'li Ömer Çelik "İnsani açıdan zor durumda olanın yardımına koşarız" sözleriyle yorumladı. Başbakanlık'tan ise "insani bir jest" açıklaması yapıldı.

Türkiye'nin uçaklarını göndermesine ilk tepki Başbakan Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamayla geldi. Netanyahu, yardımı aylar süren gerginliğin ardından olumlu bir iyi niyet gösterisi olarak gördüğünü belirtti.

Öğle saatlerine doğru ise İsrail Başbakan Erdoğan'a resmen teşekkür etti. İsrail Başbakanı Netanyahu bugün Bakanlar Kurulu'ndaki konuşmasında Türkiye'ye teşekkürlerini iletti. Netanyahu ardından Erdoğan'ı telefonla da aradı.

Erdoğan'ın Netanyahu'ya cevabı gecikmedi. Başbakan Erdoğan, "Yaralılar konusunda her türlü yardıma hazırız" açıklamasını yaptı.

Başbakan Erdoğan ise Netanyahu'ya geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra, şu ifadeleri kullandı:

''41 vatandaşınızın hayatını kaybetmesini üzüntüyle öğrendim. Bu afet karşısında insani ve İslami bir görev olarak yardım etmemiz gerekiyordu. Olayı öğrendiğim andan itibaren gerekli talimatları verdim. Millet olarak size başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Yaralılar konusunda da her türlü yardımı yapmaya hazırız. Yangın sönene kadar uçaklarımız ülkenizde kalacaktır.''

OTOBÜSÜN İÇİNDE 40 KİŞİ DİRİ DİRİ YANDI
İsrail'in kuzeyindeki Karmel dağlık bölgesinde dün sabah saatlerinde çıkan yangın ülkeye dehşeti yaşatıyor.

Şiddetli rüzgarla birlikte alevlerin önü alınamazken, Asfiya adlı Dürzi köyü yakınında başlayan yangını söndürmek için binlerce kişi seferber oldu ancak çabalar bir sonuca ulaşmadı.

Alevler yayılınca Hayfa Üniversitesi ile bazı oteller boşaltıldı, 500 mahkumun bulunduğu Damon Cezaevi tahliye edildi. Boşaltılan yerler arasında bazı çiftlikler de vardı.

İçerisinde yaklaşık 50 cezaevi gardiyanının bulunduğu bir otobüs alevlere yakalandı ve 40 kişi diri diri yandı. Görgü tanıklarından biri, ''Onlarca kişi yandı. Şoke edici bir şeydi... Ancak, alevleri durduracak bir şey yapmak mümkün değildi'' diye konuştu. Bir itfaiye görevlisi ise, otobüsün yoluna devam ettiği sırada, yangının yoldan uzak olduğunu ancak alevlerin umulduğundan çok hızla ilerleyip, otobüsü içine aldığını belirtti. Kurtarma ve itfaiye görevlilerinden de çok sayıda kişi yaralandı.

Alevler ilerleyen saatlerde Beit Oren'e ulaştı ve bir çok ev alevlerin içinde kaldı. Akşam saatlerinde ise karanlığın bastırmasıyla uçaklar söndürme çalışmalarına ara verdi. Alevler yüzünden tahliye edilenlerin sayısı 10 bini aştı.

Yangın nedeniyle binlerce dönüm ormanlık alan yanarken elektrik hatlarının zarar görmesi nedeniyle bölgedeki Dürzi kasabası Daliyat a-Karmel'de ve civardaki Dürzi köylerinde elektrikler kesildi.

ULUSLARARASI YARDIM
İsrail Kanal 2 televizyonu, Türkiye'nin yanısıra Yunanistan, İspanya, Rusya, Fransa, Azerbaycan, Mısır ile Güney Kıbrıs Rum kesiminin de yardım için harekete geçtiğini duyurdu.

Yangın söndürme çalışmalarına destek vermesi beklenen ülkelerden en az 10 yangın söndürme uçağı ve helikopterinin İsrail'de olması bekleniyor. Yunanistan, 4 yangın söndürme uçağını İsrail'e gönderdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...