İsrail'e beş yaptırım

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İsrail'le diplomatik ilişkilerin ikinci katip seviyesine indirildiğini ve askeri anlaşmaların askıya alındığını açıkladı.

02.09.2011 - 12:45

İsrail'e beş yaptırım

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Birleşmiş Milletler’in basına sızan Mavi Marmara raporuyla ilgili açıklama yaptı.


Açıklamadan satır başları şöyle:

- İsrail bundan 15 ay önce Gazze'ye yardım gönderen 32 ülkeden katılımcının yer aldığı yardım konvoyuna bir saldırı düzenlemiştir.

- 8'i Türk biri ABD vatandaşı 9 sivili öldürmüş, birçok kişiyi yaralamış ve tutsak almıştır.

- Savaşın meşru olduğu hallerde dahi masum sivillerin öldürülmesi insanlık suçu olarak görülmüştür. İsrail ise savaş değil barış zamanında sivilleri katletmiştir. Üstelik bunu uluslararası sularda gerçekleştirmiştir. İsrail'in işlediği suç basit bir suç değildir.

- Hiçbir kimse bu suçu örtemez, mazur gösteremez. Hiçbir ülke hukukun üstünde değildir.

- İnsanlığı katledenler er ya da geç hukuk önüne çıkar. Ne İsrail hükümeti ne de saldırıyı gerçekleştirenler hukukun üstündedir.

- BM İnsan Hakları konseyi de soruşturma sürecine girdi. BM Genel Sekreteri de panel oluşturdu. Biz de tam işbirliği içinde olduk raporumuzu sunduk. İsrail ise sürekli çalışmalarını geciktirdi.

- Tazminat talep ettik, Gazze ablukasının kaldırılması gerektiğini vurguladık.

- Şartlar yerine gelmezse ilişkilerin normalleşmeyeceğini vurguladık. Farklı zamanlarda toplam 4 tur görüşme gerçekleştirdik.

- İlk kez 2010 Aralık’ta gerçekleştirilen görüşmeler çerçevesinde 2 ayrı anlaşma üzerinde mutabakata varıldı, ancak İsrail kabinesindeki anlaşmazlıklar nedeniyle bunları imzalamadı.

-Raporun hukuki olmaktan ziyade siyasi saiklere dayandığı ortadadır. Türkiye bunu kesinlikle kabul etmeyecektir. Konuyu uluslararası hukuki mercilere götürmeye kararlıyız.

- Taleplerimiz bellidir, yerine getirilmedikçe İsrail’le ilişkiler normalleşmeyecektir. İsrail’in eylemlerinin sonuçlarına katlanmasının ve bedel ödemesinin zamanı gelmiştir.

İŞTE BEŞ YAPTIRIM

'BU BİLE İSRAİL İÇİN YETERLİ'
NTV yayınına katılan Kanal 2 Dış Haber Müdürü Arad Nir şunları söyledi: "Resmi olarak bir açıklama hala yok raporun BM Genel Sekreteri tarafından yayınlanmasını bekliyorlar. Ama rapor İsrail'i oldukça memnun etti. Çünkü İsrail genelde BM’nin faaliyetlerini olumlayan rapor görmeye pek alışkın değil. Dolayısıyla sokaktaki insanlar da İsrail’e dair olumlu yanlarına vurgu yapıyor ve İsrail’in bütün süreçteki faaliyetlerini onayladığını söylüyor.

31 Mayıs’tan bu yana Mavi Marmara olayından beri Türkiye’nin zaten İsrail’de bir büyükelçisi bulunmuyor. Ben yalnızca resmi olmayan kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre böyle bir tehdit olduğu aslında biliniyordu. Ve eğer bir takım değişiklikler olursa iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeltilebileceği yönünde bir takım düşünceler vardı. Ama şu anda bu bile İsrail için yeterli olacaktır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...