Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Güney Afrika'da yaptığı konuşmanın hedefinde İsrail ve Suriye vardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ben şu anda İsrail'i de bölgesi, çevresi için bir tehdit olarak görüyorum. Çünkü atom bombası var'' dedi. Erdoğan, İsrail'in bölgede devlet terörü uyguladığını da söyledi.

BM'de Suriye'deki rejime karşı çeşitli tedbirler getirilmesini öneren karar tasarısının kabul edilmemesine değinen Erdoğan, ''İşte dün BM Güvenlik Konseyi'nde bir oylama yapıldı. Bu oylama neticesinde, daimi üyelerin 2'sinin veto etmesi neticesinde, uyarı niteliğindeki hazırlanan tasarı, ne yazık ki veto edildi. Tabii bunun veto edilmesi özellikle Türkiye gibi veyahut da AB ülkelerinin bir kısmı gibi veya tamamı gibi, bilemem kimler bu konuda adımlar atacaktır, yaptırımlarımızı engellemez. Biz şu anda bir yaptırım paketini ister istemez devreye sokacağız'' diye konuştu.

Filistinliler'in açık bir cezaevinde yaşadığını dile getiren Başbakan, "Gazze’de tüneller bombalanıyormuş. Acaba sormuyorlar mı insanlar bu tünelleri neden kullanıyor? Tünellerden kurban getiriyorlar, tüneller bombalanıyor. Nerede insanlık, hani BM? Adım atması gereken daimi üyeler adım atmıyor, İsrail’in yanında yer alıyor. İsrail’i koruyor" dedi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Mavi Marmara baskınında bir ABD vatandaşı da öldürüldü. Türk kökenli olduğu için mi sesleri çıkmıyor. İsrail Başbakanı “Gemide silah vardı” diye yalan söylüyor. Bir tane silah ortaya koyamadılar. Bunların siyaseti yalan üzerine kuruludur.

Filistin devleti BM’deki yerini almalıdır. Filistin devletininin tanınması bir seçenek değil, zorunluluktur. Uluslararası toplum artık İsrail’e sen hukukun üstünde değilsin demeli.

Özür dilenmedikçe, tazminat ödenmedikçe ve Gazze’ye ambargo kaldırılmadıkça ilişkiler normalleşmez. İsrail kendi elleriyle ilişkileri bozmuştur.
İsrail’den taleplerimiz sadece bizim değil, tüm uluslarası toplumun beklentisi olarak görülmelidir."