"İsrail’e karşı kamu vicdanını dinliyorum"

Başbakan Erdoğan El Cezire televizyonuna verdiği demeçte İsrail’in Gazze’de kullandığı kitle imha silahlarına sessiz kalınamayacağını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.10.2009 - 16:06

Bölgedeki gelişmeleri hassasiyetle ve bölgenin önemli bir aktörü olarak izlediklerini anlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bunun dini ya da etnik yaklaşımla yapılmadığını söyledi.

"Sadece insani amaçlı olarak bu değerlendirmeleri yaptık" diyen Erdoğan, "Biz bir insan olarak bu gelişmelere, bu olaylara nasıl bakıyoruz, böyle düşündük. Eğer zaten bir insan olarak olaylara böyle bakmamış olsak, kimse bize adil yaklaşım gösteriyor diye bir değerlendirme yapmaz. Bugün 'ye bakış olumlu ve pozitifse bunun altında yatan gerçek de budur."

Hiçbir zaman taraf olma gayreti içinde olmadıklarını vurgulayan Erdoğan olayları her zaman vicdani ve kamu vicdanını dinleyerek izlediklerini vurguladı.

Bölgede fosfor bombalarını kullanıldığını kaydeden Erdoğan, "Fosfor bombaları dediğimiz şey kitle imha silahıydı ve bunları görüp de bunlara karşı sessiz kalmak adil bir yönetim anlayışına yakışmazdı. Biz de bu bölgenin insanları olarak buna evet diyemezdik" diye konuştu.

Rusya ve Gürcistan savaşında da benzer bir tavır aldıklarını anımsatan Erdoğan Rusya Federasyonu ile anında görüştüklerini söyledi.

Gazze olaylarına Batı’nın seyirci kaldığını söyleyen Başbakan Erdoğan bunun anlaşılır bir şey olmadığını açıkladı. Erdoğan sözlerini, “Bu gelişmeler bizi üzdüğü gibi bu olaylar olalı dokuz ay oldu. Şarm El Şeyh toplantısından bu yana da yedi ay geçti.

Peki Şarm El Şeyh toplantısından bu yana hala niçin bütün Gazze'de alt yapı çökmüş vaziyette? Buranın imarına yönelik orada verilen sözler var, ama hala inşaat malzemesi Gazze'ye sokulmuyor, niçin? Neden? Ben şimdi yine soruyorum. Batı niçin bu olaya hala böyle eli bağlı ve duyarsız bir şekilde davranıyor” diyerek sürdürdü.

Erdoğan, BM'nin geçmişte İsrail ile alakalı 100'ün üzerinde karar aldığını, ancak bu kararların uygulama alanının olmayışının düşündürücü olduğunu da ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin İsrail ile birçok anlaşması olduğunu vurgulayarak, "Bizim İsrail'e bu noktadaki bakışımız, bir düşman nazarıyla bakış değildir" dedi.

Anadolu Hava Tatbikatı ile ilgili olarak da bunun milli bir tatbikat olduğunu söyleyen Erdoğan, “Böyle bir milli tatbikatın içerisinde kimlerin olacağını, olması gerektiğinin kararını da Türkiye kendisi verecektir. Yani bunu Türkiye'nin dışında birileri organize etmiyor.

Biz bir NATO üyesi olarak bunu NATO ile beraber, Amerika, İtalya ve İsrail ile karar verdik. Daha önce İsrail'in de buna katıldığı tatbikatlar olmuş. Ama bu defa hassasiyetler bunu gerektirdiği için, bunu farklı bir şekilde yapma kararını verdik” dedi.

Sayfa Yükleniyor...