İsrail’e karşı ne önerdiler?

Yardım gemilerine operasyon düzenleyen İsrail’e karşı uluslararası alanda hukuki yaptırım kararları alınması istendi. Ayrıca Türkiye’nin İsrail’le olan askeri anlaşmalarının iptal etmesi gerektiği de belirtildi.

31.05.2010 - 16:21

İsrail ordusunun Gazze’ye yardım götüren gemilere operasyon düzenlemesine tepkileler çığ gibi artıyor.


Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları, saldırıya tepki gösterirken; İsrail’e başta hukuki alanda olmak üzere yaptırımlar uygulanmasını istedi.

İsrail'in dünyayı ayağa kaldıran saldırsıyla ilgili kim, ne önerdi?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “Askeri bir gemi gönderme düşüncemiz mevcut değildir. Türkiye, önce diplomatik alanda İsrail'in bu tavrını şiddetle kınayan ve yaralılar için biran önce uluslararası hukukun gereğinin yapılmasını arzu eden çabalarını sürdürecektir.”

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti, bütün bu olup bitenler karşısında uluslararası hukukun kendisine verdiği hak ve yetkiyi kullanacaktır ve kullanmalıdır.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Hükümet, başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası örgütlerin gündemine getirerek yakından izlemeli ve hukuki yollara başvurmalıdır.''

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “İsrail ile askeri alandaki ilişkileri ve savunma sanayi işbirliğini kesmeli, saldırıyı BM Güvenlik Konseyi'ne götürerek, İsrail'in en ağır şekilde kınanması için gerekli girişimlerde bulunmalıdır. Saldırı nedeniyle tazminat dışında İsrail'in Türkiye'den açıkça özür dilemesi için gereken yapılmalıdır.''

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “ TBMM harekete geçmelidir. Türkiye'nin İsrail ile askeri, siyasi, diplomatik ilişkileri derhal gözden geçirmeli ve önemli bir kısmı iptal etmelidir. İsrail ile ilişkilerini askıya alabilmelidir.”

Demokrat Parti: "İsrail'in bu saldırısına yönelik gerekli diplomatik tepki verilmeli ve BM Güvenlik Konseyi'nden İsrail'i kınayan bir karar çıkarılmalıdır. İsrail ile ilişkiler gözden geçirilerek Askeri İşbirliği Anlaşması askıya alınmalıdır."

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş: “İsrail Büyükelçisi ''persona non grata'' ilan edilerek ülkesine geri yollanmalıdır.”

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu: “İsrail ile bütün anlaşmaların askıya alınmalı, Türkiye'deki yabancı ülke konsolosları bir araya gelip ortak tavır göstermelidir.”

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi: “İsrail devletine karşı uluslararası boyutta etkili yaptırımlar gündeme getirilmeli, olayın sorumluları açığa çıkartılarak, uluslararası düzeyde mahkum edilmelidir. Türkiye, somut bir yaptırım olarak İsrail'le bütün askeri işbirliği anlaşmalarını ve askeri ihaleleri iptal etmeli, İsrail'le ilişkilerini mesafeli bir düzeye çekmelidir.”

Devlet Bakanı Faruz Nafiz Özak: "Gerek İslam Konferansı Örgütü, gerek AB, gerek BM Güvenlik Konseyi'nde yaptırımlar için harekete geçildi. Büyük Türk milleti ve devleti olarak bize yakışır vakar içinde davranmamız gerekiyor. Olay değerlendirilip gereken yapılır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...