Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, Arap dünyasını ve İslam coğrafyasını yakından ilgilendiren, bir konuda hissiyatını paylaşmak ve tebriklerini iletmek istediğini söyledi.

Erdoğan, önceki gece BM'de yapılan oylamada, Filistin'in, ''gözlemci devlet'' statüsüne kavuştuğunu anımsatarak, ''Filistin, sadece bu coğrafyada değil, tüm insanlığın kalbinde, tüm insanlığın vicdanında kanayan bir yara oldu. Açıkçası tam bir iyimserlik içinde olduğumuz söylenemez ancak Filistin'in gözlemci devlet olmasıyla umutlarımızın çoğaldığını ifade etmek istiyorum. Her ne kadar gözlemci devlet olsa da Filistin'in bugün aynı zamanda işgal altında bir ülke olduğunu da görmek ve kabul etmek durumundayız. İsrail de artık görmelidir ki, Filistin sorunu devam ettikçe bu bölgeye huzur, barış, istikrar ve güvenliğin gelmesi mümkün olmayacak, bu bölgede kan ve gözyaşı dinmeyecektir. İsrail'in, bu aşamadan itibaren başkenti Doğu Kudüs olan Filistin'in önüne engel çıkarmaması gerekir '' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında Filistinlilere de seslenerek, ''Filistinliler şunu özellikle bilmelidir, ben onlara kardeşleri olarak, sevenleri olarak sesleniyorum; önceki gece sevinen, bayram eden, heyecanlanan, umutlanan, gözleri sevinçten yaşaran sadece Filistinliler değil, tüm Müslümanlardır, tüm dünyadır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Filistin'de, Filistinli taraflar arasında husumet, anlaşmazlık görmek istemediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bütün dünya, bütün İslam coğrafyası Filistin'in sevinciyle kucaklaşırken, Filistinlilerin kendi aralarında kucaklaşmamalarını asla kabullenemeyiz. Filistin'i daha ileri statülere taşımak, Filistin'i, başkenti Doğu Kudüs olan bir devlet olarak görebilmek için, Filistin'in birliği, beraberliği şarttır ve biz de bunu görmek, bunun heyecanını yaşamak istiyoruz. Filistinli kardeşlerimi tekrar tebrik ediyorum.’’