İsrail’le 'MİT' krizi

Dışişleri Bakanlığı, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkındaki sözleri nedeniyle Büyükelçi Gaby Levy’yi bakanlığa çağırdı. Büyükelçi Levy’ye Ankara’nın duyuduğu rahatsızlık iletildi.

Anadolu Ajansı 03.08.2010 - 13:02

İsrail’le 'MİT' krizi

İsrail'le olan ilişkilerde bu kez de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) krizi yaşandı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre; İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy dün Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Levy’ye İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın sözleri ile ilgili çıkan haberlerden duyulan memnuniyetsizlik dile getirildi.

Basında yer alan haberlerde İsrail Savunma Bakanı Barak'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın İran yanlısı olduğunu öne sürerek, Tahran'ın İsrail'in sırlarına ulaşmasından endişe ettiğini belirttiği iddiaları yer almıştı.

Barak'ın İşçi Partisi'nin bir toplantısına katıldığı ve konuşmasının kaydedildiğinden habersiz, şu ifadeleri kullandığı belirtilmişti:

"Türkiye, dost bir ülke ve stratejik bir müttefik. Fakat son haftalarda İran destekçisi bir adam Türkiye Mossadının başına atandı. Onların elinde önemli miktarda sırrımız var.

Son iki aydaki izlenimimiz, bu sırları İran'a açabilecekleri şeklinde. Bu da çok rahatsız edici."

KRİZLER HİÇ BİTMEDİ
İsrail' ile Türkiye arasında "Ayrılık" ve "Kurtlar Vadisi" isimli yapımlar gerginliğe neden olmuştu. Daha sonra "alçak koltuk" krizi yaşanmıştı.

Bu krizlerin yarattığı tansiyon düşürülmeye çalışılırken İsrail ordusu Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırı düzenledi.

"Mavi Marmara" gemisinde 9 Türk'ün yaşamını yitirmesi, iki ülke arasındaki ilişkilere büyük darbe vurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...