İstanbul 2010'da sular durulmuyor

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansının Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Eyüp Özgüç görevden alındı. Yürütme Kurulu Başkanlığı’na Şekip Avdagiç getirildi.

NTV Haber 15.04.2009 - 18:14

İstanbul 2010'da sular durulmuyor

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansının Yürütme Kurulu Başkanlığı’ndan Nuri Çolakoğlu'nun istifasının ardından kim atanacak diye beklenirken genel sekreter Eyüp Özgüç'ün görevden alındığı haberi geldi. Hemen ardından İTO temsilcisi Şekip Avdagiç İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansının Yürütme Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

2010 yürütme kurulu başkan vekili, Prof. Dr. Ahmet Bilgili imzasıyla yapılan yazılı açıklamada Eyüp Özgüç’ün ayrıldığı duyuruldu. Açıklamada "sürdürülmekte olan yeniden yapılanma sürecinde, idari kadro organizasyonunun 5706 sayılı yasa çerçevesinde düzenlenmesi kapsamında, genel sekreterlik makamına yeni bir atamanın yapılması uygun görülmüş ve bu nedenle Eyüp Özgüç’ün genel sekreterlik görevi sona ermiştir" denildi.

2010 Avrupa Kültür Başkenti Eski Genel Sekreteri Eyüp Özgüç NTV’ye yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz yıl başında 2010 Avrupa Kültür Başkenti Genel Sekreteri olarak atandım ve bu hafta da görevden alındım. Ama görevden alınmamla ilgili herhangi bir gerekçe de bildirilmedi. Bir gerekçe olduğunu da sanmıyorum” dedi.

Özgüç, basında hakkında çıkan haberlerin doğru olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta sonu bir gazetede reklam kampanyasının büyük bir oranını belirli bir medya organına aktardığımla ilgili bir haber vardı. Sert bir yönetim tarzı izlediğimle ilgili birtakım haberler vardı. Ama maalesef bunlar doğru değil çünkü bir kere hiç yetkim yok benim Avrupa Kültür Başkenti Ajansında. Harcama limitim de 2000 liradır. Kaldı ki tanıtım kampanyasında genel sekreter olarak bir inisiyatif kullanmam söz konusu değil.

Şöyle örnekleyim mesela biz halı projeleriyle ilgili olarak basında hakkımda birtakım iddialar ortaya atıldı. Bizim yapmak istediğimiz Türkiye’nin, İstanbul’un en önemli kültür varlığı olan altı tane caminin, bunlar arasında Selimiye, Sultanahmet, Eyüp Sultan, Fatih Cami var, yerdeki halılarının tıpkı geçmişteki orjinalinde olduğu gibi Uşak’ta dokutulup, el halılarının, el işçilerinin orada sanat tarihçilerinin, üniversitenin, valiliğin, belediyenin gözetiminde o tarihi orjinal dokuya geri döndürülmesi projemiz vardı.

Bununla ilgili öyle şeyler söylendi ki benim genel sekreter olarak bu halıları aldığım, bir yerlere yaptırdığım, ihale ettiğim, parasını ödediğim, hem de milyonlarca lira gibi...İşin gerçeği o konuda da hiç yetkim yoktu. O iş zaten hiç gerçekleştirilmedi, sözleşme yapılmadı. Ve hiç ihale edilmedi. Ajans bütçesinden tek kuruş çıkmadı. Bakın böylesine güzel bir proje bile bu tip iftira ve söylentiler yüzünden bırakabiliyor.”

Özgüç, görevden alınma kararında iç çekişmelerin rol oynadığını ima etti ve "Avrupa Kültür Başkenti projesi çok önemli bir proje haline geldi. Biz başladığımız zaman orada, bir sehpanın etrafında arkadaşlarımızla başlamıştık. Şimdi daha önemli bir kurum haline geldi. Tahmin ediyorum bu artan önemiyle doğru orantılı olarak oradaki birtakım makam ve mevkilerin de bazı kişilerin gözünde daha çok önem kazandığını düşünüyorum. Sebebi de budur diye düşünüyorum. Bunun böyle olmaması için hepimizin yapması gereken şeyler var. Herkesin daha hassasiyetle, kendi istekleri ve arzularını bir kenara bırakıp, projenin iyiliği için çalışması ona odaklanması, birtakım kişisel çekişmeleri de bir kenara bırakması gerekir diye düşünüyorum" dedi.

2010 Yürütme Kurulu Başkanlığı’na getirilen Şefik Avdagiç'le tartıştıkları yönündeki iddiaları da yalanlayan Özgüç, "Ben Şekip beyin üzerine yürümedim. Herhangi bir toplantıda. Kimsenin üzerine de yürümedim. Bunu tabii Şekip bey açıklasa daha iyi olur. Yürüyüp yürümediğimi... Ona sormak daha iyi olur.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentliği’nde dünya standartlarında bir kültür başkenti yaşatmak için ve İstanbul’un turizm gelirlerini de arttırmak, İstanbul’u dünyaya daha iyi tanıtmak için birikmiş yüzlerce proje var stokta. Sadece bununla ilgili kararlar cesaretle alınmalı ve İstanbul’a hakkettiği gibi bir başkentlik süreci yaşatılmalı. Bu yapılabilir.

Sadece bu yönetimdeki çekişmeler sona ersin, herkes işe odaklansın. Bu alt yapı var. Bu irade var, bu güç var, bu olur" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...