İstanbul Adalet Sarayı'nda 13 Kasım'da esnek çalışma sistemine geçilecek

İstanbul'da corona virüs vakalarındaki artış üzerine Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda esnek çalışma sistemine geçilecek. Corona virüs  tedbirleri kapsamında, mahkeme ve icra kalemlerinde birer hafta aralıklarla personelin dönüşümlü olarak çalıştırılmasına karar verildi. Esnek çalışma, 13 Kasım, cuma günü itibariyle uygulanmaya başlayacak.

Haberler - DHA 11.11.2020 - 16:17

İstanbul Adalet Sarayı'nda 13 Kasım'da esnek çalışma sistemine geçilecek

Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanlığı'nca tüm kalemlere gönderilen yazıda, adliyede corona virüs salgınının seyrinin giderek arttığı vurgusu yapılarak dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Yazıda, "Görev esnasında maske kullanımına daha çok özen gösterilmesi, maskesiz şekilde kalemlerde çalışılmaması, vatandaş ve avukatlarla iletişimlerde sosyal mesafe kurallarına göre işlem yapılması, salgın sürecinde bulaşma riski arttırmasından dolayı kalemler arasında toplu yeme-içme etkinliklerinde bulunulmaması ve zorunlu haller dışında diğer kalem personelleriyle irtibat kurulmaması" belirtildi.

CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR

Ayrıca adliyede corona virüs vakalarının artması nedeniyle 26 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan genelge kapsamında, personel görevlendirmesi yapılmasında zorluklar yaşanması nedeniyle bu doğrultuda mahkemelerin gerekli tedbirleri alarak kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde çalıştırılma biçimine bakılmaksızın uzaktan, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği kaydedildi.

Yazıda, "Kalemlerin personel durumlarına göre birer hafta aralıklarla mahkemelerde en az bir, İcra Müdürlüklerinde ise en az bir müdür ve bir icra müdür yardımcısı ve iki icra katibinin dönüşümlü olarak esnak çalışmadan faydalandırılmasına, diğer tüm personellerin görevlerine gelmesi kalemlerde herhangi bir pozitif vakayla karşılaşması durumunda esnek çalışmada olan personelin göreve çağrılmasına" karar verildiği duyuruldu.

Yazıda, corona virüs vakası tespit edilen mahkeme kalemlerinde söz konusu durumla ilgili olarak birimin kapalı olduğuna dair duyuru asılmaması da istendi.

Tedbirler, 13 Kasım cuma günü itibariyle uygulanmaya başlanacak.

EVDEN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİLEBİLİR Mİ?

Sayfa Yükleniyor...