İç Güvenlik Paketi’ni protesto eden bir grup avukat, İstanbul Adalet Sarayı'nda "Adalet Nöbeti" başlattı.

İstanbul Barosu, İç Güvenlik Yasa Tasarısı'nı protesto etmek için İstanbul Adalet Sarayı'nda yarın sabah saat 08.00'e kadar sürecek "Adalet Nöbeti" başlattı.

Türkiye Barolar Birliği ile Ankara ve İzmir Barosu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda baronun da destek verdiği eylem öncesinde, adliye önünde İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal açıklama yaptı.

“BU BİR REJİM DEĞİŞİKLİĞİ”

"Ülkenin üzerine gerçekten de gök gürültülü sağanak bir hukuksuzluk yağıyor" diyen Kocasakal, "Bu yapılmak istenen sıradan bir yasa değişikliği değil. Bu bir rejim değişikliği. Demokratik rejimi ve hukuk devletini tamamen ortadan kaldıracak faşist ve baskıcı bir sistemin yasalaştırılması çabasıdır. Bu yapılmak istenen, Anayasaya karşı bir darbe teşebbüsüdür. Daha açık söyleyeyim; yargıyı tamamen idareye, kolluğa, polise ve mülki amirlere devrediyorlar. Hiçbir hukuk devletinde yargı kararı olmadan polis insanları gözaltına alamaz. Hiçbir ülkede yargı kararı olmadan kişilerin üstü, aracı aranamaz. Hiçbir hukuk devletinde yargı kararı olmadan polis amirinin emri ile insanların telefonu aranamaz" dedi.

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan ile Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran da birer konuşma yaptı.

Açıklamaların ardından, avukatlar sabah saat 08.00'e kadar sürecek "Adalet Nöbeti" için adliyeye girdi.

Avukatların adliye içindeki eylemi, bazı vatandaşların cep telefonu kamerasına yansıdı.