İstanbul Caz Festivali programı açıklandı

İKSV tarafından  2-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek  festivalde dünyaca ünlü çok sayıda sanatçı ve grup konser verecek.

07.05.2009 - 11:03

İstanbul Caz Festivali programı açıklandı

16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nde dünyaca ünlü çok sayıda sanatçı ve grup konser verecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın da destek verdiği festival programının tanıtımı amacıyla Esma Sultan Yalısı'nda basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfınca (İKSV)  Genel Müdürü Görgün Taner, bu yıl 16'ncısı düzenlenecek festivalin iyi bir şekilde geçmesi için bütün çalışmaları tamamladıklarını söyledi.

15 milyon nüfusa sahip İstanbul'da kültür ve sanatla ilgili festivallerin sayısının artması gerektiğini dile getiren Taner, yaşanan ekonomik krize rağmen çok sayıda sponsorun desteğiyle bu festivali gerçekleştirme imkanı bulduklarını ifade etti.  Taner, diğer vakıfların da kültür sanat etkinliklerini artırmaları gerektiğine işaret etti.

Festivalin sponsorlarından Garanti Bankasının Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere de Garanti ile cazın birbirine çok yakıştığını düşündüklerini belirterek, festivalin ana sponsoru olarak 12 yıldır büyük bir keyifle festivali desteklediklerini kaydetti.  Karadere, İstanbul'un bu yıl yine bir caz kenti haline dönüşeceğini anlattı. Festivalin yönetmeni Pelin Opcin de bu yıl festivalin çok sayıda dünyaca ünlü şarkıcı ve gruba ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Festivalde sanatçılar George Benson, Melody Gardot, Joe Jackson ve Peter Cincotti'nin yanı sıra Maracas Otra Vision, Europan Cazz Club gibi grupların konser vereceğini dile getiren Opcin, ayrıca 10 Temmuz'da festival kapsamında düzenlenecek ''Ustalarla Buluşma'' etkinliğinde Erkan Oğur, Alim Kasımov ve Derya Türkan'ın Aya İrini'de sahne alacağını söyledi.

Festival klasiği haline gelen ''Caz Vapuru''na bu yıl ''Balkan Vapuru''nun da eklendiğini dile getiren Opcin, ayrıca 2-7 Temmuz tarihlerinde İstanbul'un çeşitli sokaklarında caz performanslarının sergileneceğini bildirdi. Opcin, ''Genç Caz'' etkinliği kapsamında da amatör olarak bu müzik türüyle uğraşan grupların konser vereceğini sözlerine ekledi.

Basın toplantısına, piyanist Kerem Görsev de katıldı.

Festivalin açılış töreni, 2 Temmuz Perşembe günü Esma Sultan Yalısı'nda gerçekleştirilecek.

Festival biletleri, 9 Mayıs Cumartesi gününden itibaren İKSV merkezinden ve Biletix satış noktalarından temin edilebilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...