İlişkili Haberler

İki kişi, İstanbul Emniyet binasına bombalı saldırı girişiminde bulundu.

Emniyet binasına girmeye çalışan biri kadın iki saldırganla polis arasında çatışma yaşandı. Olayda 2 polisin ise hafif yaralandığı duyuruldu. 

Kadın terörist, Emniyet'in nizamiye bölümüne yaklaşıp, önce 2 el bombası fırlattı ardından uzun namlulu tüfekle ateş açtı daha sonra öldürüldü. Teröristin attığı bombalardan biri patlamadı, diğeri ise infilak etti.

Kadın saldırganın isminin ise Elif Sultan Kalsen olduğu belirlendi. 

Ölen teröristin üzerindeki üç bomba da, bomba imha uzmanları tarafından fünye ile patlatılarak etkisiz hale getirildi.

Elif Sultan Kalsen'in Sultanahmet'teki bombalı saldırıyı düzenleyen kişi olduğu açıklanmış, ancak saldırının yabancı uyruklu Rus Diana Ramazova olduğu tespit edilmişti.
Elif Sultan Kalsen'in Sultanahmet'teki bombalı saldırıyı düzenleyen kişi olduğu açıklanmış, ancak saldırının yabancı uyruklu Rus Diana Ramazova olduğu tespit edilmişti.

Helikopterle de desteklenen çalışmalar sonucu kaçan yaralı terörist de olay yerine yakın mesafede yakalandı.

Vatan caddesi çift yönlü olarak araç ve yaya trafiğine kapatıldı. 

Polis memuru İ.M.'nin açılan ateş sırasında kulağından yaralandığı, polis arkadaşlarının yardımıyla Emniyet binasının yakınında bulunan Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldığı öğrenildi.

Diğer polis memuru T.D.'nin ise alnını kurşun sıyırdı. Yaralı polis ambulansla çevredeki bir hastaneye kaldırıldı.

Yaralı polis memurlarının sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

BAŞBAKAN TELEFONLA BİLGİ ALDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan silahlı saldırıyla ilgili, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok'u arayarak bilgi aldı.

EMNİYET'TEN AÇIKLAMA

Saldırının ardından açıklama yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, "İstanbul Emniyet Müdürlüğümüze yarım saat kadar önce biri kadın iki kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Çatışmada kadın terörist üzerindeki bomba ve uzun namlulu silahla ölü olarak ele geçirildi. Diğer saldırganın yaralı olarak kaçtığı olayda bir polisimiz hafif yaralandı" dedi. 

Olayın hemen öncesinde Emniyet'in önünde protestocu bir grubun olduğu ve bu kişilerin gözaltına alındığı açıklandı.

İlerleyen saatlerde Emniyet'ten ikinci kez yapılan bir açıklamada, çatışma sırasında yoldan geçmekte olan bir kişinin sol ayak topuğundan hafif şekilde yaralandığı, tedavisinin Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde devam ettiği belirtildi.