İstanbul Emniyeti'nden Dilek Doğan'la ilgili açıklama

İstanbul’da polis operasyonu sırasında vurulan Dilek Doğan’ın annesi, kızının yaşlı bir polisin silahından çıkan bir kurşunla yaralandığını belirterek, “Nasıl kıydın kızıma” dedi. Emniyetten yapılan açıklamada ise olayın “polisin elindeki silahın alınmak istenmesi sırasında gerçekleştiği” bildirildi.

Anadolu Ajansı - DHA 19.10.2015 - 18:09

İstanbul Emniyeti'nden Dilek Doğan'la ilgili açıklama

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde düzenelen terör operasyonu sırasında göğsüne isabet eden kurşunla yaralanan Dilek Doğan'ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Kalbi duran Doğan’a müdahalede bulunan doktorlar, genç kızın kalbini yeniden çalıştırmayı başardı.

Öte yandan, hastane önünde yapılan basın açıklamasının ardından gerginlik yaşandı.

Pankartın kaldırılmasını isteyen polis ile grup arasında tartışma çıktı. Polis ekipleri, gruba müdahalede bulundu.

Bu sırada arbede anında bir polis memurunun tabancası yere düştü. Tabanca polisler tarafından yerden alındı.

Olay esnasında Dilek Doğan'ın teyzesi bayıldı. Bayılan kadın yakınları tarafından acil servise götürüldü.

“NASIL KIYDIN KIZIMA?”

Dilek Doğan'ın annesi Aysel Doğan, "Yalan yanlış yazmasınlar. Çocuğuma bombacı, terörist demesinler. Çocuğum gözümün önünde ayağımın önüne düştü. Ben o polisi görsem tanırım. Gençten bir polis değildi. Yaşlı bir polisti. Genç olsa tecrübesiz bir polisti derim ama yaşlı bir polisti. Ben çocuğumun gözüne bakmaya kıyamazdım. O kocaman silahı nasıl doğrulttun kızıma? Nasıl kıydın kızıma? Babası, ağabeyleri bir gün bir tokat atmamıştı. Üniversiteyi kazandı ama babası kıyıp da uzağa göndermedi. Benim çocuğuma yaptılar, başkasına yapmasınlar. O kadar insan öldü... Niye önlemini almadı? Benim evimde bombacı arıyor" dedi.

Grup adına konuşan avukat Aycan Çiçek, "Küçük Armutlu Mahallesi’nde katliam için gidilmiştir. Mahalleden gözaltına alınan bir kişi dahi yoktur. Böyle bir algı yaratmaya, büyük terör operasyonu yaptık demeye çalışıyorlar. İddia edildiği gibi çatışma yoktur. Bize bir tane isim versinler" dedi.

HDP Milletvekilleri Turgut Öker ve Ali Kenanoğlu ile CHP İstanbul milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Ali Şeker ve Didem Engin, Doğan ailesine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

“SABIKASI, SUÇU YOK”

Aykut Erdoğdu, “Bizim öğrendiğimiz polis bir arama için geliyor. Aramada bir zorluk çıkarılmıyor. Sadece içeriye girerken ayaklarınıza galoş giyin-giymeyin tartışması çıkıyor. O sırada polisin silahından çıkan kurşunla bir emekçi kadın, hiçbir siyasal sabıkası yok, hiçbir siyasal suçu yok -velev ki olsa- ağır yaralanıyor. Az önce kalbi durdu, tekrar çalıştırılmış” dedi.

Ali Şeker de "Yakın mesafeden kurşunun kaburganın hemen altından girip sağ taraftan kürek kemiğinin altından çıkması neticesinde ağır yaralanma geçiriyor. Hem akciğerde hem de damarlarda. 8 ünite kan verilmiş hastaya. Sabahtan bu yana kalp durmasından dolayı oksijensiz kaldığı bir dönem var. İnşallah sağlığına kavuşur” şeklinde konuştu.

Dilek Doğan'ın sağlık durumu hakkında bilgi alan milletvekilleri hastaneden ayrıldı.

EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

Öte yandan, olayla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yazılı açıklama geldi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hedef şahsın bulunabileceği adreslerden biri olarak değerlendirilen ve ilimiz Sarıyer ilçesinde bulunan bir adrese polis tanıtıcı yelekler giyilerek, yeterli sayıda kuvvet ile gelinmiş, ikamet çevresinde gerekli çevre emniyeti alınarak söz konusu ikamete girilmiş, görevli arama ekipleri tarafından galoş ve eldiven giyilmek suretiyle usulüne uygun şekilde, aile fertlerinin ve hazırunun katılımıyla arama işlemine geçilmiştir.

Arama işleminin devam ettiği sırada aile fertlerinin çıkardıkları kargaşa ve aile fertlerinden olan M.D. isimli şahsın operasyon güvenliğini sağlamakla görevli personelin silahını elinden almaya çalışması esnasında yaşanan arbede sonucu ikamette bulunan Dilek D. göğsüne isabet eden tek mermi girişiyle yaralanmıştır. Yaralı şahıs olay yerinde bulunanlar tarafından hastaneye intikal ettirilmiştir.”

Sayfa Yükleniyor...