İstanbul Film Festivali'nin programı açıklandı

3-18 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek ''28. Uluslararası İstanbul Film Festivali''nde bu yıl 200 film izleyiciyle buluşacak.

Anadolu Ajansı 11.03.2009 - 09:11

İstanbul Film Festivali'nin programı açıklandı

Festivalin tanıtımı amacıyla Beyoğlu Emek Sineması'nda düzenlenen toplantıda konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, bu yıl festivalde gösterilecek toplam 200 filmden 40'ının Türk filmi olmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Eczacıbaşı, 28 yıldır ilk kez bu kadar çok Türk filminin festivalde yer alacak olmasının, Türk sinemasında hem nicelik hem de nitelik bakımından kalitenin artmasını sağlayacağını kaydetti.

Festivalin 3 Nisan Cuma akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda başlayacağını belirten Eczacıbaşı, bu yıl festivale geleneksel bölümlerin yanı sıra yeni bölümlerin de eklendiğini söyledi.

Eczacıbaşı, en önemli etkinliklerden birinin, 2 yıl önce başlatılan ''Sinemada İnsan Hakları'' bölümünde gösterilecek 10 film arasından en iyi filme verilecek ''Avrupa Konseyi Sinema Ödülü'' olduğunu ifade etti.

Eczacıbaşı, ödülü kazanan filmin, festivalin 18 Nisan Cumartesi gecesi gerçekleştirilecek kapanış töreninde açıklanacağını belirtti.

Şakir Eczacıbaşı, bu yıl festivalin gösterileceği sinemalara, Beyoğlu'ndaki Yeni Rüya Sineması'nın da eklendiğini bildirdi.

Altın Lale Heyecanı Büyüyor

FESTİVALDEN

28. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde, geçen yıl ve bu yılın en çok konuşulan yapıtlarının yanı sıra sinema tarihinin usta yönetmenlerinin başyapıtlarından seçmeleri de içeren 200 film sanatseverlerle buluşacak.

Festivalde film gösterimleri, Beyoğlu'nda Emek, Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi Sineması, Yeni Rüya ve Kadıköy'deki Rexx Sineması ile hafta sonları Nişantaşı CityLife Cinema olmak üzere toplam 7 sinemada yapılacak.

Sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri, sergiler, partiler ve konserler gibi yan etkinliklerin de yer alacağı festivalin bilet fiyatları bu yıl tam 10 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü 7 TL, hafta içi gündüz seansları ise 3.5 TL olarak belirlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...