İstanbul Havalimanı'nda 1,2 ton pangolin pulu ele geçirildi (Pangolin pulları ne işe yarar?)

İstanbul Havalimanı'nda piyasa değeri 8,5 milyon lira olan 1,2 ton pangolin pulu ele geçirildi. Nesli tükenmekte olan hayvanın pullarının şifalı olduğuna inanılıyor.

Anadolu Ajansı 29.07.2019 - 12:57 | Son Güncelleme : 30.07.2019 - 12:14

İstanbul Havalimanı'nda 1,2 ton pangolin pulu ele geçirildi (Pangolin pulları ne işe yarar?)

İstanbul Havalimanı'nda nesli tükenmekte olan hayvanlardan pangoline ait 1 ton 217 kilogram pul ele geçirildi.

Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Gümrük Muhafaza ekiplerince hava yolu ile taşınan ve basit işlem görmüş kemik olarak beyan edilen eşyaların riskli olabileceği değerlendirildi. Söz konusu kemiklerin ticareti yasaklanan bir hayvana ait olabileceğinden şüphelenen ekipler, Tarım ve Orman Bakanlığıyla iletişime geçti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan incelemede, beyan edilenlerin, nesli tükenmekte olan ve uluslararası sözleşmeler kapsamında ticareti yasaklanan pangoline ait pullar olduğu saptandı.

Ele geçirilen 1 ton 217 kilogram pangolin pulu, Genel Müdürlük yetkililerine teslim edildi. Konunun uzmanlarınca, Türkiye'de piyasa değerinin yaklaşık 8,5 milyon lira olduğu belirtilen söz konusu pulların şifalı olduğuna inanılan Asya ülkelerinde ise yaklaşık 3 milyon dolara alıcı bulabileceği kaydedildi.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) verilerine göre, 2000-2016 arasında yaklaşık 1 milyon pangolinin uluslararası düzeyde kaçakçılığının yapıldığı belirtiliyor. Kaçakçılığı en çok yapılan vahşi memeli olarak da kayıtlara geçen pangolinler, IUCN'nin nesli tehdit altındaki türler listesinde yer alıyor.

Pangolin Pangolin

PANGOLİN PULLARI NE İŞE YARIYOR? 

Gerçek pullarla kaplı yaşayan tek memeli olarak yaşamını sürdüren Pangolinlerin pulları, insan cildi ve tırnağını da oluşturan keratin proteininden oluşmuştur.

Pullarının tedavi edici özelliği olduğuna inanıldığı için yasa dışı yollarla avlanan pangolinler, uluslararası kaçakçılık faaliyetlerine de sıklıkla konu oluyor.

Asya ülkelerinde pangolin pullarının şifalı olduğuna inanılırken bazı geleneksel ilaçların içerisinde de kullanılıyor.

Sayfa Yükleniyor...