İstanbul Havalimanı'nda açılış öncesi yeni önlemler

Haziran ayında uçuşların yeniden başlayacağı İstanbul Havalimanı'nda yeni önlemler alındı.

Anadolu Ajansı 29.05.2020 - 17:59

İstanbul Havalimanı'nda açılış öncesi yeni önlemler

Tarifeli seferlerin haziran ayında yeniden başlayacağı İstanbul Havalimanı'nda corona virüs (Covid-19) kapsamında bazı önlemler alındı.

Tedbirler kapsamında corona virüsle ilgili bilgilendirme panoları terminalin belirli alanlarına yerleştirildi. Yolcuların girişlerde termal kameralarla ve akıllı kasklarla vücut sıcaklığı ölçülmesi planlanılıyor. Sıcaklıkları yüksek çıkan yolcular, hemen ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek.

Kaskların üzerinde bulunan kameralar, yüz tanıma ve cep telefonlarında üretilen, kişiye özel "QR" kod ile birlikte kişinin sıcaklık ölçümünü eşleştirebiliyor.

Terminalin çeşitli bölümlerinde görevlendirilen "İGA Hijyen Ekibi", hijyen ve sosyal mesafe kurallarının uygulamasından sorumlu olacak.

BAGAJLAR ULTRAVİYOLE IŞIKLARLA TEMİZLENECEK

İGA yetkilileri, yolcuların bagajlarını temizlemek için giriş kapılarına cihazlar yerleştirdi. Havalimanı giriş kapılarındaki x-ray cihazlarının önüne koyulan yeni cihazlar, ultraviyole ışıklarla yolcu bagajlarını temizleyecek. Güvenlikte sırada bekleyen yolcuların güvenli mesafede durması için takılan sensörler, bu kuralı ihlal eden yolcularda sinyal verecek.

Salgına karşı alınan önlemler kapsamında yolcu karşılama ve uğurlamaya gelenler alınmayacak.

YENİ NORMAL BAŞLIYOR

Sayfa Yükleniyor...