İstanbul Jane Birkin'i ağırlıyor

29. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek '36 Dağ Manzarası' adlı filmin başrol oyuncularından Jane Birkin,İstanbul’a gelerek izleyicilerle buluşacak.

15.04.2010 - 15:15

İstanbul Jane Birkin'i ağırlıyor

Akbank sponsorluğunda gerçekleşen 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali, ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen ve şarkıcı Jane Birkin’i ağırlıyor.


Jane Birkin 36 Dağ Manzarası filminin 16 Nisan Cuma günü saat 19.00’da Yeni Rüya Sineması’nda gerçekleşecek gösterimine katılarak izleyicilerle buluşacak.

Yüze yakın filmde rol alan Jane Birkin sinema dünyasına 1966'da Antonioni’nin 'Blowup/ Cinayeti Gördüm' filmindeki modellerden biri olarak girdi. 1968'de Fransızca bilmemesine rağmen 'Slogan' filminin başrolü için seçildi ve filmin diğer oyuncusu Serge Gainsbourg ile filmin şarkısında düet yaptı.

Birkin, 1969'da Gainsbourg ile "Je t'aime... moi non plus" düetini yayınlayarak dünya çapında tanınan bir isim oldu. Şarkı aslında Gainsbourg tarafından Brigitte Bardot'ya yazılmıştı. Şarkının cinsel içeriği, müstehcen sözleri İtalya'da, İspanya'da ve İngiltere'de yasaklanmasına, buna rağmen büyük bir ticari başarı kazanmasına neden oldu.

SİNEMADAN MÜZİĞE...
1970’lerin başında kızı Charlotte Gainsbourg'un doğumu yüzünden sinemaya kısa bir ara veren Jane Birkin, 1973'te Roger Vadim’in Don Juan Kadın Olsaydı filminde Brigitte Bardot'nun erkek sevgilisi rolünde oynadı. 1975'te Serge Gainsbourg'un ilk filmi olan ve şarkıyla aynı isimli Je t'aime... moi non plus filminde oynayan Birkin, bu performansıyla Cesar Ödülü’nü de kazandı.

Film kariyeri boyunca Alain Resnais, Bertrand Tavernier, Agnès Varda, Patrice Lecomte gibi usta yönetmenlerle çalışan Jane Birkin "Baby Alone in Babylone", "Amours des Feintes", "Lolita Go Home" gibi birçok müzik albümü yaptı. 1992'de Victoires de la Musique ödüllerinde Yılın Kadın Sanatçısı ödülünü kazandı.

Birkin, 2003’te Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında İstanbul’da bir konser vermişti.

Jane Birkin sinema ve müzik hayatı dışında göçmen hakları ve AIDS gibi konularda derneklerle ortak çalışmalar yürüttü. 2001'de İngiltere-Fransa ilişkilerine katkılarından dolayı İngiliz Kraliyet Nişanını kazandı.

36 Dağ Manzarası
2009 Cannes’da Jüri Özel Ödülü’yle taçlandırılan kariyerinde başarılı birçok filme imza atmış, seksen yaşına rağmen sinemaya son hız devam eden Jacques Rivette’in yazar Raymond Roussel’in hayatına dayanan ve başrollerinde Jane Birkin’in yer aldığı son filmi 36 Dağ Manzarası bir sirkte geçiyor. Rivette’in tiyatro saplantısı ve hayranlığı, yaz turnesine çıkmış küçük bir sirki anlattığı bu son filminde de sürüyor. Üstelik bu kez maskeleri, cambazları ve telde yürüyen Jane Birkin’le birlikte bu küçük sirk “dünyanın en tehlikeli yeri”.

2009 yılında Venedik’te Altın Aslan için yarışan 36 Dağ Manzarası filmiyle Jacques Rivette ve Jane Birkin 1991 yapımı 'La Belle Noiseuse/ Güzel Gürültücü’den sonra ikinci kez bir araya geliyor.

Yine Yıllara Meydan Okuyanlar bölümünde gösterilen, Venedik’te 2009’da Altın Aslan’a aday gösterilen Patrice Chéreau’nun Zulüm adlı filminde de Jane Birkin ve Serge Gainsbourg’un kızları şarkıcı-oyuncu Charlotte Gainsbourg başrolde yer alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...