İstanbul Modern'de 'Kromozom XX' etkinliği

İstanbul Modern Müzesi ve Filmmor tarafından kadın yönetmenlerin filmlerinden bir seçkinin gösterileceği ''Kromozom XX'' adlı etkinlik, 19-29 Mart arasında gerçekleştirilecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.03.2009 - 16:51

İstanbul Modern'den yapılan açıklamaya göre, etkinlikte, hak mücadelesinden göçmenliğe, haz ve histeri ilişkisinden hastalıklı bir anneliğe uzanarak kadın dünyasına 6 farklı kapı açılacak.

Etkinlikte, Emily Atef'in annelik içgüdüsünü sorguladığı ''İçimde Var Bir Yabancı'', Alexis Krasilovsky'nin 7 yıl süresince dünyanın dört bir yanında izlediği 50 görüntü yönetmeni kadının emek ve tarihlerini yansıtan ''Kameralı Kadınlar'', Kim Longinotto'nun Güney Afrika'da bir araya gelen 5 kadının tacize, kötü davranışa uğrayan ve unutulan çocuklar için verdikleri mücadeleyi anlatan ''Teyzeler'', Emiko Omori ile Wendy Slick'in tutku ve gücü anlattığı ''Haz Teknolojisi'' filmleri gösterilecek.

Andrea Staka'nın artık var olmayan bir ülkenin farklı bölgelerinden gelmiş, İsviçre'de yaşayan, yaraları ve korkularına karşın güçlü arzuları ve hayalleri olan 3 kadının hayatlarını ele aldığı ''Fraulein'', Maria Victoria Menis'in 19.

yüzyılda Arjantin'de göçmen Yahudi ailelerinin yaşadığı bölgede büyüyen ve kendini çirkin bulunduğu için adeta görünmez olmaya çalışan Getrudis'in öyküsünü aktardığı ''Karanlık Kutu'' adlı filmler de izleyiciyle buluşacak.

Sayfa Yükleniyor...