İstanbul Valisi Şahin'den hamile çocuklar skandalına ilişkin açıklama

İstanbul Valisi Şahin, hamile çocuklar skandalında soruşturma iznini vermeme kararının idari olduğunu söyledi. Karara itiraz edilebileceğini söyleyen Şahin, "Yargı harekete geçti, sorumlu varsa bunun karşılığını görür" dedi.

Haberler - NTV Haber 19.01.2018 - 14:25

İstanbul Valisi Şahin'den hamile çocuklar skandalına ilişkin açıklama

Son dakika haberi! 

İstanbul’da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yetkililere bildirilmeyen 115 hamile çocuk skandalı ile ilgili İstanbul Valisi Vasip Şahin'den bir açıklama geldi.

Valiliğin görevliler hakkında soruşturma izni vermeme kararının "idari" olduğunu söyleyen Şahin, buna itiraz edilebileceğini belirtti. 

Vali Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bunların her biri idari ve hukuki süreçler. Bu konuyla ilgili hem valiliğimiz hem hastane idaremiz ciddi araştırma yapmışlar. Bizim önümüze çıkan tablo şudur; 15 yaş altı gebeliklerde zaten kanunen bildirmek zorundayız. Onların tamamı bildirilmiş. 15 yaş üstü 18 yaş altı gebeliklerde eğer cebir şiddet ve bir takım başka türlü baskılar söz konusu ise ve bu tespit edilebilmiş ise bunların bildirimi zorunlu. Diğerleri şikayete tabii.

Yani kovuşturması şikayete tabii olan konulardan. Ve bunlarla ilgili de bizim dosyalarımızda tüm evraklar tamamlanmış vaziyette. Biz de ona göre karar vermişiz. Bizim verdiğimiz karar idari karardır. Ve yine yasa gereği bu kararımız hem taraflar, yani mağdur ya da şikayetçi ya da şikayet edilen tarafından hem de cumhuriyet savcılarımız tarafından bölge idare mahkemelerine tekrar itirazen götürülür ve orada incelenir.

"VERDİĞİMİZ KARAR İNCELENİYOR"

Şu anda bizim vermiş olduğumuz karar, bölge idare mahkemesi tarafından inceleniyor. Oradan çıkan neticeye göre hukuki bir nitelik kazanacaktır. Ya bizim kararımız onanacaktır yahut bizim kararımız kaldırılarak yargılamanın önü açılacaktır. Ama dün Cumhuriyet Başsavcılığımız da açıkladı biliyorsunuz. Bu konuyla ilgili savcılığımız re’sen, bunun memur yargılaması hukukuna tabii olmadığını düşünerek ta ekim ayında konuyla ilgili soruşturma açmış durumda.

"YARGI HAREKETE GEÇTİ"

Yani devletimiz idaresiyle yargısıyla bir bütündür. Devletimizin bu konudaki en yetkili organı olan yargı, zaten harekete geçmiş durumda. Kamuoyunda şöyle bir algı oluşmasın; 'bunların takibi yapılmıyor, insanlar görevlerini yapmıyor' Hayır, orada dosyalarına baktığınızda arkadaşlar gerçekten gayretle görevlerini yapmaya çalışmalar. Bir takım eksikler, yanlışlar var ise ise bunların değerlendirmeleri kendi süreçleri içinde yapılır. Herkes ne kadar sorumluysa, o sorumluluğunun karşılığını görür mutlaka. Konu bundan ibarettir."

115 HAMİLE ÇOCUK

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 5 ayda, toplam 115 hamile çocuğun başvuru yaptığı ancak bu durumun yetkililere bildirilmediği iddia edilmişti.

Hastane personeli İclal N'nin ihbarı üzerine ortaya çıkan olayla ilgili Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı 3 Ekim'de soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

SKANDALI İHBAR EDEN PERSONELİN AVUKATI NTV'YE KONUŞTU

Sayfa Yükleniyor...