Rusya'dan gelerek Romanya üzerenden inen şiddetli soğuk Anadolu geneline kar bırakmaya başladı. Sabah saatlerinden beri Uşak, Afyon, Ankara, Kırıkkale, Kastamonu, Tokat ve Sivas'a kar yağıyor.

İstanbul'da şu anda yağış Avrupa yakasında ve daha çok sulu kar şeklinde. Çatalca çevresinde ara ara yağış kara dönüyor. Bugün akşam 22.00'den sonra poyraz fırtına hızına çıkacak, poyrazın hızı geceden başlayarak gün içinde merkezde 50, boğaz çıkışında 60 kilometreyi bulacak.

Fırtına nedeniyle geceden itibaren Çatalca, İkitelli, Arnavutköy ilçesi, Büyükçekmece, Pendik, Çekmeköy, Şile, Sultanbeyli ve Tuzla çevresinde tipi şeklinde ara ara yoğun kar yağacak.

İstanbul'da bugün hissedilecek sıcaklık -5 derece. Boğaz çevresinde de kar ve fırtına var ama zaman zaman sulu kar da yağabilir. İstanbul'da fırtına çarşamba günü de devam edecek. Tüm İstanbul'da boğaz da dahil lapa lapa daha iri taneli kar yağışı bu gece yarısından başlayacak, salı, çarşamba ve perşembe sabahı bekleniyor.

Cuma günü ise kar yağışı çok hafifliyor, yağış sulu kara dönüşecek, Avrupa yakasında güneş açmaya başlayacak. Pazardan itibaren önce İstanbul ve batı bölgelere, ardından iç kesimlere bahar geliyor.

TİPİYE TUTULACAK İLLER
Anadolu genelinde başta Ankara olmak üzere tüm İç Ege, Isparta, Bolu, Kastamonu ve doğuya kadar perşembeye kadar çok yoğun kar yağacak ve tipi görülecek. Marmara'da Çanakkale, Bursa ve Kocaeli boyunca da bu geceden perşembe akşamına kadar tipi ve yoğun kar var.

İZMİR'DE 3 İLÇEYE KAR YAĞABİLİR
İzmir'de bu gece rüzgar çok şiddetleniyor, Çeşme fırtınaya tutulacak, hissedilen sıcaklık -1 dereceye inecek. Başta Buca, Bornova ve Karaburun olmak üzere hafif ve bir ara orta kuvvetli kar yağışı görülebilir. İzmir'de yağış çarşamba ve perşembe günü çok hafif yağmur ve sulu kar olarak sürecek. Kentte cuma günü hava açmaya ve ısınmaya başlıyor.

Bugün Ege'de Muğla'ya kadar kar var, hatta Bodrum ve Marmaris'e bile sul kar ve daha yüksek yerlere kar yağabilecek. Pazardan itibaren ise bahar geliyor.

Akdeniz'de ise iki gün çok kuvvetli yağmur var, çarşamba yağış şiddetini artırıyor. Antalya ve Adana çarşamba ve perşembe günü çok soğuyor, sıcaklık yer yer 10 derecenin altına inebilir.

FIRTINA 100 KM HIZLA ESECEK
Batı Karadeniz'den Marmara Denizi, Çanakkale Boğazı, Bozcaada, Çeşme ve Marmaris'e kadar poyrazın hızı 100 kilometreye kadar çıkacak. Fırtına çarşamba da sürecek ve perşembe günü hızını azaltacak.

İSTANBUL'DA OKULLAR TATİL EDİLECEK Mİ?
İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu, gazetecilerin sorusu üzerine şu aşamada okulların tatil edilmesini düşünmediklerini açıkladı. Vali Mutlu, "Yarından (bugün) itibaren havanın durumana bağlı ilave bir tedbir alırsak, kamuoyunu süratle bilgilendireceğiz" dedi.

ANKARA GÜNE KARLA UYANDI
Başkentliler yeni haftaya kar yağışıyla başladı, sabaha karşı görülen kar yağışının aralıklarla cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Ankara'da sabah saatlerinde kar yağışı...
Ankara'da sabah saatlerinde kar yağışı...

Şehirde bugün en yüksek sıcaklık 1 dereceye kadar düşecek. Hafta sonuna kadar gündüz 1-2 derece olacak hava sıcaklıkları, gece ise -2,-3 dereceye kadar inecek.

KIRKLARELİ'NDE KAR KALINLIĞI 5 CM
Trakya'daki üç ilden biri olan Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Demirköy- İğneada ve Demirköy-Pınahisar ilçeleri arasında ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Sürücüler araçlarına zincir takmaları konusunda uyarılıyor.

Kar kalınlıkları ise Kırklareli merkeze bağlı Dereköy köyünde ve Demirköy ilçesinde 5 , Mahyatepe'de ise 10 santimetreye ulaştı.

BOLU DAĞI BEMBEYAZ
Bolu Dağı'nda dün akşam başlayan yağış sonucu kar kalınlığı 7 santimetreye ulaştı. Bolu Dağı Tüneli kesiminde ise kar kalınlığı 10 santimetreyi geçti.

Karayolları ekipleri yolda tuzlama çalışmasını aralıksız olarak sürdürüyor, trafik ekipleri ise sürücüleri buzlanmaya karşı uyarıyor.

KIRIKKALE KAR ALTINDA
Kırıkkale'de sabah saatlerinden görülen kar yağışı il merkezini beyaza bürüdü. Okullarına giden çocuklar, sokaklarda arkadaşları ile kartopu oynadı.

SOĞUK HAVA AĞAÇLARI KIRDI
Çanakkale'nin Lapseki ilçesinin yüksek kesimlerinde etkili olan aşırı soğuk hava ve don olayı nedeniyle orman alanındaki pek çok ağaç zarar gördü.

Dumanlı, Çamyurt, Kızıldam, Beyçayır ve Kocabaşlar köylerinin bulunduğu ormanlık bölgede don olaylarının yaşanmasına yol açtı.

Ormanda ağaçların üzerinde biriken karlar, don nedeniyle buzdan bir kütleye dönüşürken, pek çok ağaç dalı biriken buz parçalarının ağırlığına dayanamayarak kırıldı.

YÜZLERCE KÖY YOLU KAPANDI
Soğuk hava dalgası ve kar yağışı henüz tam etkisini göstermese de Türkiye genelinde yüzlerce köye ulaşım sağlanamıyor. Samsun, Ordu ve Amasya'da 174, Ağrı'da 44, Bitlis'te 57 köy yolu kapandı.

Bitlis
Bitlis

Kar kalınlığı Ağrı merkezde 40, Bitlis'te ise 50 santimetreyi geçti.

ANTALYA'DA TURİSTLER DENİZE GİRDİ
Türkiye'nin neredeyse tamamı soğuk havanın etkisi altında ancak sıcaklığın 17 derece ölçüldüğü Antalya'da güneşli bir gün yaşanıyor.

Antalya'da deniz suyu sıcaklığı 16 derece ölçüldü. Bazı vatandaşlar denize girerken, bazıları da güneşli havayı sahilde gezinti yapıp, kitap okuyarak değerlendirdi.

Kentte soğuk ve yağışlı hava bugün etkisini gösterecek.