İstanbul'da 1 Mayıs coşkusu (Taksim'e gitmek isteyenlere müdahale)

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları on binlerce kişinin katılımıyla bu yıl Bakırköy’de gerçekleştirildi. Taksim’e çıkmak isteyen gruplara müdahale edilirken, 127 kişi gözaltına alındı.

ntv.com.tr - Reuters - Anadolu Ajansı - DHA 01.05.2019 - 09:46 | Son Güncelleme : 01.05.2019 - 17:31

İstanbul'da 1 Mayıs coşkusu (Taksim'e gitmek isteyenlere müdahale)

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı. İstanbul'da kutlamaların adresi bu yıl Bakırköy olurken, Taksim'e çıkmak isteyenlere izin verilmedi.

Taksim Meydanı'na çıkan yollar sabah erken saatlerden itibaren araç trafiğine kapatılırken, bölgede güvenlik önlemleri alındı. 

Sabah işe gitmek isteyenler polis engeliyle karşılaştı. Vatandaşlar uzun süre polisleri ikna etmeye çalıştı.

Bazı vatandaşlar iş yerlerine gidemeyince evinin yolunu tuttu, bazıları ise farklı güzergahlardan iş yerlerine ulaşmaya çalıştı.

Yolların kapatılması nedeniyle yabancı turistler zorluk yaşadı. Otellerine gitmek için polis arama noktasından geçmek isteyen turistlerin üzeri ve bavulları tek tek arandı.

Otellerinden havalimanına gitmek isteyen turistler ise araç bulamadı.

Bavullarıyla Dolapdere istikametine giden turistler uzun süre yürümek zorunda kaldı.

Marmara Forum'un önünde sabah saatlerinden itibaren toplanan DİSK ve TMMOB'un da aralarında bulunduğu bazı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilci ile üyeleri, iki arama noktasından geçtikten sonra kortej oluşturdu.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kortejin önünden yürüdü.Pankartlar açarak, sloganlar atıp şarkı ve marşlar söyleyen katılımcılar, Bakırköy Halk Pazarı'na geldi.

KESK ve HDP öncülüğünde İncirli Caddesi'de toplanan gruplar da kortej oluşturarak mitingin yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı'na doğru yürüyüşe geçti.

Korteje, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli de eşlik etti.

KONSERLER İPTAL EDİLDİ

1 Mayıs kutlaması için Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinden Şanlıurfa'ya giden giden işçilerden 5'inin kaza sonucu hayatını kaybetmesi üzerine İstanbul'daki kutlama programında yer alan konserler iptal edildi.

Kutlamalara katılmak için gelenler nedeniyle İncirli'deki metrobüs durağında, sabah saatlerinden itibaren yoğunluk yaşandı.

Kutlamalara katılmak isteyen sendikaların üyeleri ve vatandaşlar, alana girişte ve buraya açılan sokaklarda güvenlik aramasından geçirildi.

Bakırköy Adliyesi önündeki Halk Pazarı alanında yapılacak kutlamalar için fonunda büyük bir ekran bulunan ve üzerinde "İş, adalet ve özgürlük için 1 Mayıs" ve "Memleket isteriz iş, adalet, özgürlük olsun" yazan dev platform kuruldu.

Binlerce kişinin katıldığı miting; EYT, KHK'lar ile işten çıkarılanlar, kıdem tazminatı, zorunlu BES uygulamasına dikkati çeken temayla düzenlendi. 

Öte yandan, canlı yayın yapan televizyon kanalları için de miting alanında ayrı bir platform kuruldu.

Alanda bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasını eleştirdi.

Herkesin iş güvencesi olması gerektiğini ifade eden Çerkezoğlu, şöyle konuştu:
"Kriz bahanesiyle işten çıkarmalar yasaklanmalı, çalışma saatleri düşürülmeli, grev hakkı tam ve eksiksiz olarak tanınmalıdır. Haksız, hukuksuz KHK'lar ile güvenlik soruşturmalarıyla işinden edilenler görevlerine iade edilmelidir. Taşeron işçiler kamu işçisi olarak kadroya alınmalı. Dört + dört zulmüne son verilmeli. Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti ortadan kaldırılmalıdır. Vergi adaletsizliğine son verilmeli. Az kazanandan az, çok kazanandan çok alınmalıdır. Asgari ücretliden vergi alınmamalı. Göçmen işçilerin emeklerinin sömürülmesine son verilmeli. İşsizlik sigortası fonunun arpalık olarak kullanılmasına son verilmelidir. Zorunlu BES sistemi altında tefecilik sistemine son verilmeli. Son kalemize, kıdem tazminatımıza, birikmiş emeğimize, çocuklarımızın geleceğine el uzatanları pişman edecek miyiz?"
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Başkanı Aysun Gezen ise emekten, barıştan, demokrasiden, laiklikten yana olanların ittifakını kuracaklarını söyledi.

1 Mayıs meydanlarından aldıkları güçle aydınlık yarınları, emeğin birleşik mücadelesiyle kuracaklarını dile getiren Gezen, "Üreten biziz, yöneten de biz olacağız" dedi.

Gezen, konuşmasının sonunda lösemi hastaları için herkesi kan bağışı yapmaya çağırarak, "Öykü Arin'i hepiniz tanıdınız, bizim iki üyemizin sevgili çocuğu. Öykü çok zor musibet türüyle mücadele ediyor. Öykü gibi onlarca çocuk, onlarca hasta da lösemi ile mücadele ediyor. Bizim gibi dayanışma örgütlerinin bir görevi de yaşatmaktır. Hepinizi hem Öykü Arin için hem de lösemi hastası herkes için kan bağışı yapmaya kobay olmaya çağırıyoruz. Dayanışma yaşatır" ifadelerini kullandı.

Türk Mühendis ve Mimar TMMOB Başkanı Emin Koramaz da 1977'de Taksim'deki 1 Mayıs'ta hayatını kaybedenleri anarak, TMMOB olarak işçi ve emekçilerin yanında olduklarını kaydetti.

İMAMOĞLU DA KATILDI

Bakırköy'deki kutlamalara katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Erkem İmamoğlu, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Eşi Dilek İmamoğlu ile platforma çıkarak halkı selamlayan İmamoğlu, "Yaşasın 1 Mayıs" sloganı attı.

İmamoğlu, emekçilerin, alın terinin, bileğinin bayramını kutlayarak, şöyle konuştu:  "Sizlerle bir arada olmaktan ötürü çok mutluyum. 1 Mayıs'ın tadını almış bir kardeşinizim. İnşallah şehrimizde 1 Mayıs'ı doya doya özgürce, mutlu bir biçimde, hep birlikte bir arada olduğumuz günlerde kutlamak dileğiyle. Hepinizi çok seviyorum. Emeğinizin karşılığını aldığınız günlerde hep birlikte olmak dileğiyle hepinizi kucaklıyorum. Bugün hayatını kaybeden kardeşlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum. Bayramınız kutlu olsun."

Kürsüye çıkan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli de katılımcıları selamladı.

Selamlamanın ardından emek ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra 1 Mayıs ile Enternasyonal Marşını okundu. Konuşmalarının ardından hazırlanan ortak bildiri, Türkçe ve Kürtçe okundu.

Güvenlik güçlerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı etkinlik sonrası dağılan vatandaşlar, toplu ulaşım araçları ve yollarda yoğunluk oluşturdu.

TAKSİM'E ÇIKMAK İSTEYENLERE MÜDAHALE

Her 1 Mayıs'ta olduğu gibi bu yıl da bazı gruplar Taksim'e yürümek istedi. 

Beşiktaş ve Şişli ilçesinde Taksim'e çıkamay çalışan gruplar ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Beşiktaş ilçesinde Barbaros Bulvarı'ndan meyda doğru slogan atarak ilerleyen gruplar, bölgede güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekipleri tarafından durduruldu.

Grupların ilerlemesine izin vermeyen ekipler, slogan atarak yürümeye devam etmek isteyenlere müdahale etti. Polis ekipleri, gruptakileri gözaltına aldı.

Mecidiyeköy'de toplanan İnşaat İşçileri Sendikası üyesi bir grup da Taksim'e çıkmak istedi. Polisin uyarısına rağmen yürümek isteyenler gözaltına alındı.

Öte yandan, İstiklal Caddesi'nde bir araya gelen büfeciler, top oynadı. Bir kısım esnaf boş caddede top koştururken kenarda oturan bir esnaf da spikerlik yaptı.

Sıraselviler Caddesi'nden, "Kahrolsun faşizm, yaşasın 1 Mayıs" yazılı pankart açan Devrimci Gençlik Dernekleri üyesi 14 kişilik grup, "Meydanlar halka kapatılamaz", "Yaşasın Taksim direnişimiz" şeklinde sloganlar atarak yürüyüşe geçti.
Taksim Meydanı'na yaklaşan grubu polis ekipleri durdurdu.

Uyarılara rağmen alana meydana yürümeye çalışan gruptakilerle polisler arasında arbede yaşandı. Bunun üzerine gruba müdahale eden polis ekipleri, eylemcileri gözaltına aldı.

POLİS BARİYERİ ÖNÜNDE PANKART

Taksim’de Divan Kavşağı’nda da polis bariyerlerinin önüne gelen biri kadın iki kişi elindeki dövizi açarak slogan atmaya başladı. Çevredeki polisler tarafından müdahale edilen iki kişi plastik kelepçe takılarak gözaltına alındı.

127 KİŞİYE GÖZALTI

Beşiktaş'ta 55, Beyoğlu'nda 29, Şişli'de 38, Kağıthane'de 4, Bakırköy'de 1 olmak üzere toplam 127 kişinin gözaltına alındığı öğrenildildi.

ANTİKAPİTALİSTLERDEN GIYABİ CENAZE NAMAZI

Öte yandan, Fatih Camisi avlusunda toplanan Antikapitalist Müslümanlar grubu, hayatını kaybeden işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Daha sonra ellerindeki, "Mülk Allah'ındır", "İnsan İçin Emeğinden Başkası Yoktur", "Adalet, Eşitlik, Özgürlük", "Kadın Özgürleşirse Toplum Özgürleşir", "Devletin Dini Adalet, Mezhebi Eşitlik, Meşrebi Özgürlüktür" yazılı dövizler ile Saraçhane parkına yürüyen grup, "Allah, Ekmek, Özgürlük" ve "Mülk Allah'ın, Emek İşçinin, Kahrolsun Küresel Kapitalizm" sloganları attı.

Burada grup adına konuşan Hadiye Yolcu, "Antikapitalist Müslümanlar olarak, işçilerin, emekçilerin ve alın teri dökenlerin hakkını sömürenlere, kula kulluk edenlere, yiyip de doymayanlara, Harun gibi gelip Karunlaşanlara, iş cinayetlerine, çocuk taciz ve tecavüzlerine, kadın cinayetlerine, komşusu tokken aç yatanlara, 1 milyar insan aç yaşarken yünlü seccadelerde namaz kılıp lüks ve şatafatlı evlerde sefa sürenlere, özetle Kabe'si para olan tüm sömürgen düzen, sistem ve insana hayır diyebilmek için buradayız. Paranın sadece zenginler arasında dönüp dolaşan bir kudret aracı olmamasını istiyoruz. İşçinin ve emekçinin hakkının alın teri kurumadan verilmesini istiyoruz" ifadeleri kullandı. Gruptakiler daha sonra Bakırköy'e doğru hareket etti.

Sayfa Yükleniyor...