İstanbul geçtiğimiz yıl 1 Mayıs'a hükümet ve sendikaların Taksim restleşmesiyle girdi, gün biber gazı, gaz bombası, dayak, gözyaşı, boyalı su ve orantısız güç kullanımıyla tamamlandı. Kent savaş alanına dönerken, Şişli ve Harbiye çevresinde sokak savaşları yaşandı.

İstanbul Valiliği, Taksim'e çıkmak isteyeceklere müdahale edileceğini günler öncesinden duyurdu.

Taksim çevresinde önlemler bir gün önce alınırken, hem polisler hem de işçiler geceyi uyumadan geçirdi ve 1 Mayıs sabahında olaylar erkenden başladı.

DİSK Genel Merkezi'nin önünde toplanan işçilere boyalı su sıkıldı, gaz bombası ve copla işçilere müdahale edildi. Biber gazından DİSK merkezinde bulunan hem Türk hem de yabancı milletvekilleri de nasibini aldı. Bir milletvekili kalp spazmı geçirdi.

DİSK binasında bunlar yaşanırken İstanbul dışından ve şehrin Anadolu yakasından işçiler sendika merkezine ulaşmaya çalışıyordu ancak polis barikatları Mecidiyeköy'den öteye kimseyi geçirmedi. İşçiler ve göstericilere yine gaz bombası atıldı, tazyikli su püskürtüldü ve copla müdahale edildi.

ŞİŞLİ ETFAL'DE ACİL SERVİSE GAZ BOMBASI
Polis, biber gazı ve gaz bombasını iki kez hastaların bahçesinde bulunduğu Şişli Etfal Hastanesi’ne attı. Gerekçe, hastane bahçesinde toplanan sağlık çalışanlarıydı. Gazın kurbanı bahçede bulunan hastalar ve yakınları oldu. Eyelmcileri kovalayan bir başka polisin acil servise attığı gaz bombası günlerce gündemden düşmedi.

GAZETECİLERDEN ALDIĞI LİMONU GÖZÜNE SÜREBİLDİ
Şişli çevresinde atılan gaz bombaları nedeniyle göz gözü görmedi. Sokaklar kırık camlar ve nefes almaya çalışan insanlarla doluydu. Birçok vatandaş baygınlık geçirdi.

Bir baba biber gazından ağlayan oğlunun yüzüne gazetecilerden aldığı limonu sürebildi.

Polis eylemcilerin sığındığı iddiasıyla Şişli Etfal Hastanesi’nin kantinine dahi gaz bombaları attı.

YERE DÜŞEN KIZIN YÜZÜNE TEKME


Geçtiğimiz yıl 1 Mayıs'tan hafızalara kazınan en önemli sahne polisin yere düşen bir kızın yüzüne attığı tekmeydi. Tekmeyi, televizyon kameraları görüntüledi. Tekme olayının yaşandığı yerin hemen yanında Cumhuriyet gazetesi muhabirinin kolu coplanarak kırıldı.

POLİS TURİSTE COPLA VURDU
Televizyon kameralarının yakaladığı bir başka görüntü Taksim'deydi. Polis, bir kadın ve erkek turiste defalarca copla vurdu.

ÖDP BİNASINA GAZ BOMBASI
Beyoğlu'ndaki ÖDP İl Başkanlığı binasının içine atılan gaz bombası ise 27 kişiyi hastanelik etti. Binanın içerisindekiler boğulma tehlikesi geçirdi.

FECİ DAYAK KAMERADA
Yaklaşık 10 polisin gözaltına alınan bir genci copla ve tekmelerle dövmesi de kameralar tarafından görüntülendi.

2008 yılının unutulmaz 1 Mayıs'nda 100'den fazla kişi yaralandı, 500’den fazla gözaltı gerçekleşti.

VE 2009 1 MAYISI...
Sendikalar ve İstanbul Valiliği'nin makul sayıda anlaşması üzerine Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve KESK heyetleri sırayla Taksim Meydanı'na çıktı.

Taksim Meydanı 31 yıl sonra ilk kez kalabalık bir işçi grubunu 1 Mayıs'ta ağırladı. Meydanda halaylar çekildi, sloganlar atıldı ve tüm Türkiye bu manzarayı canlı yayınlarla izledi.

Bu yılın olaylarına gelince... Pangaltı ve Şişli çevresinde DİSK kortejine katılmak isteyen gruplara polis müdahale etti. Yer yer çatışmaların yaşandığı Şişli sokaklarında geçtiğimiz yıla benzer yaralanmalar yaşanmadı. Mecidiyeköy'de toplananlara da Şişli'ye geçiş izni verilmedi.

Cihangir çevresinde yüzleri maskeli grubun işyerleri ve bir banka şubesine taşlarla saldırısı akıllarda kalan görüntülerden biriydi.

Tarlabaşı'ndaki ara sokaklarda toplanan göstericiler ise molotofkokteylleri kullandı.

Yaşanan olaylarda 108 kişi gözaltına alındı, 26 sivil ve 21 polis yaralandı.

Sonuç olarak, makul sayıda olsa da İstanbul 1 Mayıs'ı bayram havasında kutlamayı başardı.