İstanbul'da "15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi" kurulacak

İBB Kültür AŞ, FETÖ'nün darbe girişiminde şehit olanların hatıralarının yaşatılacağı müze ile "15 Temmuz Şehitler Kitabı"nın çalışmalarına başladı.

darbe.jpg

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde şehit olanların hatıralarını yaşatmak amacıyla İstanbul'da "15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi" kurulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ'den yapılan açıklamaya göre, 15 Temmuz'da şehit olanların anıları "15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi"nde yaşatılacak, "15 Temmuz Şehitler Kitabı" ile de okuyucuya aktarılacak.

İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla kuruluş çalışmalarına başlanan müze için, Kültür AŞ tarafından, İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, siyasi parti başkanlıkları, 1. Ordu Komutanlığı ve Atatürk Havalimanı ile işbirliği yapmak için harekete geçildi.

Milli iradeye sahip çıkmak amacıyla darbeye direnirken hayatını kaybeden şehitlerin aileleri ve gazilerle yapılan röportajların da yer alacağı müzede, tankları durdurmak isterken ezilen araçların yanı sıra basın mensuplarının zarar gören kamera veya fotoğraf makineleri, darbe girişiminin izlerini taşıyan her türlü materyal görülebilecek.

Şerife Boz'un kullandığı kamyon darbe girişimi gecesinin simgelerinden biri oldu.
Şerife Boz'un kullandığı kamyon darbe girişimi gecesinin simgelerinden biri oldu.

O KAMYON DA MÜZEDE

Darbe girişiminin simgelerinden Şerife Boz’un kullandığı kırmızı kamyonun da müzede yer alması için Boz ile görüşüldü.

Demokrasi nöbetlerine ait görsellere de yer verilecek müzede, ziyaretçilere Türkiye tarihinde daha önce gerçekleşen darbelerden görseller ve objeler aktarılacak.

ŞEHİTLERİN HİKAYELERİ TEK KİTAPTA

"15 Temmuz Şehitler Kitabı"nda ise darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden 240 şehidin hayat hikayeleri, Türk halkının birlik ve beraberliğini dile getiren metinler yer alacak.

Sayfa Yükleniyor...