İstanbul'da 6 yeni sergi açılacak

İş Sanat Kibele Galerisi, 1 Nisandan itibaren Türk seramik sanatının önde gelen isimlerinden Sadi Diren'in retrospektif sergisine ev sahipliği yapacak.

Anadolu Ajansı 10.03.2009 - 16:50

Sadi Diren'in çok sayıda eserinin bir araya getirildiği sergi, 16 Mayıs'a kadar görülebilecek. Sergiye, Emre Zeytinoğlu tarafından yazılan kapsamlı bir kitap da eşlik edecek. Sergi, pazar ve pazartesi hariç, diğer günler 10.00-19.00 saatleri arasında izlenebilecek.

Sanat yaşamına 1949 yılında Akademi öğrencisi olarak adım atan Sadi Diren, 1953 yılında İstanbul'da ilk sergisini gerçekleştirmesinden bugüne kadar Türkiye ve yurt dışında çok sayıda sergi açtı. Türkiye dışında Almanya'da seramik endüstrisinde de uzun süre tasarımcı olarak çalışan sanatçı, 1964 yılında öğretim üyesi olarak başladığı akademik kariyerini, 1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi'nde dekan olarak noktaladı.

Sanatçı ve tasarımcı bir kimliğe sahip olmak Sadi Diren'e, eserlerinin mimari projelere de uygulanması konusunda avantaj sağladı. Sanatçının endüstriyel duvar kaplamaları ve sanatsal panoları, Brüksel'deki Avrupa Parlamento Binası'ndan İstanbul'daki Atatürk Kültür Merkezi'ne, Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nden çeşitli firmaların yönetim binalarına kadar genişleyen bir alanda yer aldı.

''Devlet sanatçısı'' unvanına da sahip olan Sadi Diren, 1990'lı yılların ikinci yarısından itibaren, bronz heykeller ve özgün baskılara yöneldi. Bu dönemden sonra açtığı sergilerde seramik eserlerinin yanı sıra bronz heykelleri de yer aldı.

SSBF-ROMA GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ İŞBİRLİĞİ

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (SSBF) Öğretim Üyesi Wieslaw Zaremba ve Roma Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Üyesi Paolo Laudisa'nın ''Inside – Outside II'' ve ''Life Models II'' başlıklı sergileri, 16 Martta açılacak.

Sabancı Üniversitesinin Tuzla Kampüsü'ndeki SSBF Sanat Galerisi'ndeki sergi, 29 Marta kadar açık kalacak. Laudisa, sergiye paralel olarak öğrencilerle 4 saatlik bir atölye çalışması gerçekleştirecek.

GALERİST'TE İKİ YENİ SERGİ

Galerist de iki yeni sergi ile sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Sanatçı Evren Tekinoktay'ın ''Eldorado'' başlıklı yeni sergisi, 13 Martta sanatseverlerle buluşacak.

Tekinoktay, 2008 Eylül ayında Londra'daki The Approach Gallery'de gerçekleştirdiği ''A Slightly Pregnant Man/ Hafiften Hamile Bir Adam'' başlıklı sergisinin devamı niteliğindeki yeni sergisinde, medyanın kadını sergileyiş biçiminin alışıldık bir eleştirisini yapmak yerine, kadın kimliğinin tarihi bir haritasını oluşturuyor.

Mata yakın kağıda basılmış dergi imajları, desenler ve kesilip çıkartılmış kağıt parçalarıyla oluşturduğu kolajlarıyla, özgün ve yeni sembollerle sosyal bir dil yaratan, yaşamını ve çalışmalarını Kopenhag'da sürdüren Evren Tekinoktay'ın (1972) sergisi, 11 Nisana kadar görülebilecek.

Galerist, 13 Mart–11 Nisan arasında genç fotoğraf sanatçısı Uygur Yılmaz'ın ''Eksik Parçalar/Missing Parts'' başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Sergi, yer ve zaman açısından Susanoğlu Plajı ve onun ölü sezonuyla sınırlı bir fotoğraf serisini içeriyor. Sergide, bölgenin sosyal ve politik meseleler nedeniyle 80'li yıllardan sonra hızla şehirleşmesi de fotoğraflara yansıyor.

''SANATA HEP DESTEK TAM DESTEK''

''Sanata Hep Destek Tam Destek'' Karma Resim, Heykel ve Fotoğraf Sergisi, 31 Marta kadar Deyim Sanat Galerisi'nde görülebilecek.

Sergide, Anadolu tarihini en iyi resmeden ve inceleyen sanatçılardan Özdemir Yemenicioğlu'nun eski paralar serisi, spatula virtüözü Saim Dursun'nun çiçekçi kadınları, sulu boya sanatçısı Ömer Muz'un karlı İstanbul'u, naif Sema Çulam'ın ekin tarlaları ve gelincik bahçeleri, peyzaj üstatları Ümmet Karaca ve Selahattin Kara'nın İstanbulumuzun değişik manzaralarını, at ve baş bağlamalarıyla tanınan Remzi İren'in son eserlerini, Nizam Güner ve Sevgi Çağal'ın bronz heykellerinin yanında, Funda Tarakçıoğlu, Nihat Evren Derman, Seydi Murat Koç, Eşref Yıldırım, Faruk Yazıcılar, Sibel Tetik, Salim Başyiğit, Umeko Okano, Tufan Türkmen, Aşan Cora, Yusuf Özsarfati, Hasan Mirza gibi sanatçıların eserleri yer alacak.

Sergide, sanatseverler ayrıca fotoğraf sanatçısı Yaban Türk'ün ''Masal Köyün Sandalları'' adlı fotoğraf sergisini görebilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...