İlişkili Haber

İstanbul'un kuzeyinde kuvvetli yağış ve fırtına etkili oldu. Göktürk'te başlayan kuvvetli yağış etkisini sürdürüyor.

Yağış daha sonra İstanbul'un çeşitli bölgelerinde etkisini arttırdı. Kağıthane'de başlayan kuvvetli yağış ile birlikte bazı yollar dereye döndü. Dolapdere'de yağışla birlikte yollar dereye döndü.

Su baskının yaşandığı bir sokakta vatandaşın aracını kurtarmaya çalışması kameralara yansıdı.

Taksim'de ise yağmur sularının metronun içine girmesini önlemek amacıyla kum torbaları kullanıldı. Yağıştan kaçan vatandaşlardan bazıları metro istasyonuna sığındı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün bugün için Marmara Denizi'ndeki fırtına uyarısında bulunmuştu. 

"GECE BOYUNCA ŞİDDETLİ YAĞMUR VAR"

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Orhan Şen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Terkos açıklarında Karadeniz üzerinde çok kuvvetli bir CB bulutu var. Kilyos kıyısını takip ederek İstanbul’un kuzeyine geliyor. Bulutun kalınlığı yaklaşık 10 km CB bulutu kumulenimbus demek şimsek yıldırım aşırı yağmur ve dolu yapan bulut. Bahsettiğim bulut hücresi Karadeniz’in kıyısından İstanbul’un içine dogru yöneldi. İstanbul’un boğaz etrafını Maslak Levent Beykoz Ümraniye Çekmeköy’e uzanır" dedi.

Şen ayrıca, "Trakya'dan İstanbul'a pilotların 'Charlie Brown' dediği tehlikeli bir bulut daha geliyor. Gece boyunca şiddetli yağmur var" dedi. 

FIRTINA UYARISI 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, fırtına uyarısı yaptı.

Kadir Topbaş, yapımı süren Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının Beşiktaş'taki istasyon alanındaki çalışmalar sırasında ortaya çıkan ve neolitik çağa ait kalıntıların bulunduğu alanda incelemelerde bulundu. 

Burada basın açıklaması yapan Topbaş, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün bugün için Marmara Denizi'ndeki fırtına uyarısına yönelik açıklama yaptı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Marmara Denizi'nde öğleden sonra fırtına beklendiğine dair bir uyarısı olduğunu hatırlatan Topbaş, günlük yaşamın bu uyarının dikkate alınarak düzenlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kadir Topbaş, "Rüzgarın saatte 75 kilometre hıza erişilebileceğinden bahsediyor. Çarşamba gününün (yarın) ilk saatlerinde şiddetini azaltacak deniyor. Bugün ve gece yarısı sürecek bir fırtınayla karşı karşıyayız İstanbul'da. Dikkat etmek ve hassasiyet göstermek gerekiyor. Büyükşehir belediyesi olarak teyakkuz durumdayız. AKOM bu konuda gerekli hazırlıklar yaptı. Vatandaşlarımız da bu hassasiyeti gösterirse beraberce bu meteorolojik olayı sağlıklı bir şekilde geride bırakırız" dedi.