İstanbul'da DHKP-C operasyonu

İstanbul'da, DHKP-C operasyonunda 6'sı 18 yaşından küçük, 13 kişi gözaltına alındı.

Haberler 14.03.2013 - 09:44

İstanbul'da DHKP-C operasyonu

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, özel harekat ve çevik kuvvet polislerinin desteğiyle sabaha karşı Beyoğlu ve Okmeydanı’ndaki adreslerle birlikte birçok noktayı bastı.

Operasyonda, bazı dernekler ve kültür merkezlerinde arama yapıldı. Piyalepaşa'da 3 katlı binaya girmeye çalışan polise kapı açılmadı. Bunun üzerine itfaiye merdiveni kullanıldı ve penceredeki parmaklıklar kesildikten sonra içeri girilebildi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, DHKP-C'ye yönelik, 18 Ocak'ta İstanbul ve İzmir merkezli operasyon yapıldığını, operasyonda gözaltına alınan 91 kişiden 56'sının adli makamlarca tutuklandığını hatırlattı. 17 kişinin de firari olarak aranmaya başlandığını belirten Güler, ''Bu operasyonun devamı olarak görevli Cumhuriyet Başsavcıvekili’nin talimatı doğrultusunda, DHKP-C terör örgütünün faaliyetlerine yönelik olarak İstanbul'da Gençlik Federasyonu'nun Okmeydanı'ndaki binasında bugün bir operasyon daha gerçekleştirildi. Bu operasyon sırasında birisi aranmakta olan 13 kişi gözaltına alındı'' diye konuştu.

Gözaltına alınanlardan 6'sının 18 yaşından küçük olduğunu ifade eden Güler, ''Daha öncesinde olduğu gibi demir kapılar, demir pencereler kırılarak girilmek durumunda kalındı. İçeride kalanlar yangın çıkardılar. Bu yangın da söndürüldü. Bir polis memurumuz bu sırada elinden yaralandı. Örgütsel dokümanların bir kısmı yakılmaya çalışıldı'' dedi.

Güler, önemli sayıda örgütsel dokümanın ele geçirildiğini, soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

''Operasyonlar genişletilecek mi?'' sorusunu Bakan Güler, ''Elbette diğer firarilerin de yakalanması için operasyonlar aralıksız devam edecek'' şeklinde yanıtladı.

'ÖRGÜT YÖNETİCİSİ DE VAR'
Güler, ''Yakalananlar arasında bir üst düzey yöneticinin de bulunduğunun'' belirtilmesi üzerine de şunları söyledi:

''Evet, bu yakalanan kişi DHKP-C terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden biri olarak aranmakta olan şahıstır. Tabii 18 yaşından küçüklerin de dernekte bulundurulması ayrıca dernekler mevzuatı açısından bir suç meydana getirmektedir. Hangi terör örgütü olursa olsun hepsiyle mücadele aralıksız devam edecektir. Bunun da kamuoyunca bilinmesini istiyorum.''

Sayfa Yükleniyor...