İstanbul’da El Kaide okulu açmışlar

İstanbul, İzmir ve Manisa’da eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda toplam 38 kişi yakalandı. Operasyon kapsamında ele geçirilen görüntülerde zanlıların, Sultanbeyli’de medrese tarzı bir okul açtıkları, çarşaf giyerek soygun yaptıkları belirlendi.

Haberler 19.12.2008 - 18:48

İstanbul’da El Kaide okulu açmışlar

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul, İzmir ve Manisa’da düzenlenen operasyonda 38 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Yakalanan 38 kişi arasında öldürme olaylarına karışanların da bulunduğu belirten Cerrah, bazı faili meçhul cinayetlerin aydınlatılacağını ifade etti. Cerrah, “Zanlıların öldürme olayları da var, bunları açıklayacağız” dedi.
Operasyonlarda yakalananlardan bazılarının Afganistan’daki El Kaide kamplarında eğitim gördüğü ortaya çıktı. Zanlıların, yabancı kuruluşlara yönelik eylem hazırlığı içinde oldukları öne sürülüyor.

İstanbul’da gözaltına alınanların, 2008 yılı içerisinde Pendik’te bir kişinin silahla öldürülmesi ve bir kişinin de yaralanması, Maltepe’de bir kahvehane sahibinin silahla tehdit edilmesi ve bu olayın ardından kendilerini takip eden polislerden birinin yaralanması, Maltepe’de bir kuyumcunun uzun namlulu silah tehdidi ile gasp edilmesi ve iş yerindeki bir kişinin silahla vurularak yaralanması, Sultanbeyli, Pendik, Küçükçekmece ve Ümraniye’de 4 sigara dağıtım aracının gasp edilmesi, 3 ayrı ilçede 4 otomobilin çalınması olaylarına karıştıkları saptandı.

Örgüt üyelerinin üst ve evlerinde yapılan aramalarda 7 ruhsatsız tabanca, 2 pompalı tüfek, bir enjektör atan silah, bol miktarda örgütsel doküman, sahte nüfus cüzdanı, 4 çalıntı otomobil ile oluşturdukları eğitim merkezindeki öğrencilere verilen karne ve takdirnameler ele geçirildi.

ÇARŞAF VE KALEŞNİKOF İLE SOYGUN
Örgüt üyesi 3 kişinin Maltepe’deki kuyumcu soygununun kamera görüntüleri de polis tarafından medyaya dağıtıldı. 3 kişi giydikleri çarşaf ve çarşafın altına gizledikleri kaleşnikof marka otomatik tüfek ile kuyumcu dükkanına giriyor, ateş açarak kuyumcuyu yaralıyor ve ardından kaçıyor.

SULTANBEYLİ’DEKİ EL KAİDE OKULU
Aynı kişilerin, Sultanbeyli’de dini esaslara göre eğitim verilen, medrese tipinde bir eğitim merkezi kurdukları, burada en küçüğü 5 yaşında olan ve devlet okullarına gönderilmeyen çocukların eğitildiği tespit edildi.

El Kaide okulunda çocuklara verilen karnelerde, öğrencilerin davranışlarının, “itaat”, “edep”, “haya” ve “kararlarında adalet” gibi başlıklar altında değerlendirildiği öğrenildi. Başarılı öğrencilere verilen takdir belgelerinde öğrencilerin soyadlarının kullanılmaması dikkat çekti.

Gözaltına alınan 38 kişi adli makamlara sevk edildi.


Sayfa Yükleniyor...