İstanbul'da kar yağışı etkili oluyor

İstanbul'da kar yağışı başladı. Kentin büyük bir bölümünde etkili olan yağışın, salı akşamına kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

ntv.com.tr 17.01.2016 - 16:38 | Son Güncelleme : 18.01.2016 - 00:58

İstanbul'da kar yağışı etkili oluyor

İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı.

İki hafta aradan sonra Marmara Bölgesi yeniden kar yağışının etkisi altında. 

Dün öğle saatlerinde yağmur şeklinde başlayan yağış, akşam saatlerinde karla karışık yağmur şeklinde görüldü

Karla karışık yağmur, İlerleyen saatlerde yerini kar yağışına bıraktı.

Balkanlar üzerinden gelen kar yağışının gece saatlerinden itibaren etkisini artırması bekleniyor.

Valilik tarafından yapılan açıklamada yaşanabilecek olumsuzluklara karşı okulların tatil edildiği duyuruldu.

BELEDİYE ALARMDA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kentte bu geceden itibaren yoğun kar yağışı beklendiği için alarm  durumuna geçti.

SIFIRIN ALTINDA 2 DERECE 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin hava tahmin verilerine göre kentin bu geceden itibaren yoğun kar yağışlı havanın etkisi altına gireceği, İstanbul'da hava sıcaklığının eksi 2 dereceye kadar düşeceği belirtildi.

24 SAAT ÇALIŞACAK

Büyükşehir Belediyesi'nin, şehir hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri aldığı ve AKOM'un ilgili tüm birimlerin katılımıyla alarm durumuna geçtiği kaydedilen açıklamada, yol bakım ve altyapı koordinasyon, itfaiye, zabıta, sağlık ve sosyal hizmetler, park bahçe, yeşil alanlar, destek hizmetleri daire başkanlıkları, İETT, İSKİ, atık yönetimi, trafik, kırsal hizmetler destek, veteriner hizmetleri müdürlükleri, Beyaz Masa, İSFALT, İGDAŞ, İSBAK, Şehir Hatları, Ulaşım AŞ, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, BEDAŞ, AYEDAŞ ve sorumlu müdürlerin AKOM yönetim masasında 24 saat esasına göre görev yapacağı aktarıldı.

OTOBÜS VE METRO İÇİN EK SEFERLER

Belediyenin karla mücadele çalışmaları kapsamında bin 114 araç ve iş makinesi, 5 bin 450 personelle 4 bin kilometre yol ağında olumsuzluklara karşı vardiyalı görev yapacağı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Tüm araçlar, araç takip sistemiyle anlık olarak AKOM'da takip edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatlarıyla köylerde oluşturulan 'traktör kar kürüme ekipleri' muhtarların sorumluluğunda kendi yollarını açmak için görev yapacak. 52 kilometre uzunluğundaki metrobüs yolu 32 araçla sürekli ulaşıma açık tutulacak. İETT, pazartesi günü için ek otobüs seferleri koydu. Metro seferleri ise sıklaştırılacak. Buzlanma erken uyarı sistemiyle ani hava soğumaları ve buzlanma durumları önceden tespit edilerek ilgili birimler uyarılacak."

HAZIRLIKLAR TAMAM

Açıklamada, kış şartlarıyla mücadele kapsamında depolarda tuz ve solüsyonların hazır bekletildiği, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe belediyelerine tuz ve solüsyon desteği sağlandığı, talep durumunda takviye yapılacağı aktarıldı.

Kritik kavşaklarda 52 kurtarıcı ve çekicinin muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletileceği vurgulanan açıklamada, ilçe belediyelerinde 24 saat nöbetçi ve görev yapacak ekiplerin hazır bekletileceği, ilçelerin kendi imkanları yetersiz kaldığı durumlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından destekleneceği bildirildi. 

SALI AKŞAMINA KADAR DEVAM EDECEK

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, kar yağışının aralıklarla salı akşamına kadar yerel olarak etkili olmasının beklendiği duyuruldu.

Sayfa Yükleniyor...