İstanbul'da Koreli turistleri Çinli sanıp saldırdılar

Ülkü Ocakları tarafından İstanbul'da yapılan yürüyüş sonrası bir grup, Topkapı Sarayı'nın önündeki Koreli turist kafilesini Çinli zannederek saldırdı.

DHA 04.07.2015 - 18:24

30258213.jpg

Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı tarafından Doğu Türkistan'daki müslümanlara destek olmak için yürüyüş gerçekleştirildi. Beyazıt Meydanı'nda başlayan yürüyüş Sultanahmet Meydanı'nda son buldu.

Burada basın açıklaması yapıldığı sırada ayrılan bir grup, Topkapı Sarayı'na doğru koştu. İddiaya göre gruptakiler, Çinli zannettikleri Koreli turist grubuna saldırdı. Saray önünde bekleyen çevik kuvvet ekipleri araya girerek etten duvar ördü. Koreli turistler hemen olay yerinden uzaklaştırıldı.

Bu sırada polisle grup arasında arbede yaşandı. Gruptakilerden bazıları araya girerek arbedeyi önlemeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Bunun üzerine polis gaz kullandı. Müdahale sonrası polis grubu olay yerinden uzaklaştırdı. Saldırıya uğrayan bir Koreli turist, İngilizce "Ben Çinli değil Koreliyim" diyerek gülümsediği görüldü.

Geçtiğimiz günlerde benzer bir olay Tophane'de yaşanmış, bir Çin lokantası, Çin’in Doğu Türkistan Türkleri'ne yönelik baskılarını protesto eden bir grup tarafından saldırıya uğramıştı. 

Sayfa Yükleniyor...