İstanbul'da patlama: 7 yaralı

İstanbul Etiler'deki Akmerkez'in önünde bir patlama meydana geldi. Biri polis 7 kişi yaralandı. Biri bacağı kopan iki kişinin durumu ağır.

26.05.2011 - 09:19

İstanbul'da patlama: 7 yaralı

İstanbul'un en işlek bölgelerinden Etiler'deki Akmerkez'in önünde sabah 08.58'de bir patlama meydana geldi. Koç Köprüsü'nün altındaki İETT durağında meydana gelen patlamada biri polis 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

Etiler'deki patlamada yaralanan 7 kişiden 5'i Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 2'si ise Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

NÖBETTEN ÇIKTI, AMBULANSLA DÖNDÜ
Saldırıda yaralanan polis memuru Seyfi Erdem, ntvmsnbc'nin emniyet kaynaklarından aldığı bilgiye göre, gece nöbetinden çıkmış evine gidiyordu. Akmerkez'in yakınındaki Koç Köprüsü'ne geldiğinde korkunç patlama ile kendini yerde buldu. Patlamanın şiddetiyle çevreye saçılan parçalarla yaralandı.


Yaralıları almak için gelen ambulanslardan birine de o bindirildi. Dakikalar önce görevi bitince ayrıldığı Şişli Etfal Hastanesi'ne bu kez hasta olarak dönüyordu.

55 yaşındaki polis memuruna yüzeysel yüz yanığı teşhisi konuldu. Hayati tehlikesi bulunmayan Erdem, yanık servisinde tedavi altına alındı.

AYTEN'İN DRAMI
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Ayten Bal'ın durumunun ciddi olduğu ve bacağını kaybettiği belirtildi. Bal ve yanındaki arkadaşı Ceyhan Mercan otomobille ilerlerken patlamanın meydana geldiği öğrenildi.

Etiler'deki patlamada bacağını kaybeden 38 yaşındaki Ayten Bal, özel bir şirkette müşteri temsilcisi olarak çalışıyordu. Bal, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyata alındı. Hastane önüne gelen yaralı yakınlarının endişeli bekleyişi sürüyor.

NEFES BORUSU VE SAÇLARI YANDI
Patlamada yaralanan Yazgülü Şubatlı'nın akrabası gazeteci Tülay Şubatlı, ''Yazgülü'nün yüzünde ağır yanıklar var. Saçları da yanmış. En ciddi sorun nefes borusunda. Doktorlar nefes borusunun içeriden yandığını söyledi'' dedi.        

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören yakını Yazgülü Şubatlı'yı ziyaret eden gazeteci Tülay Şubatlı, Yazgülü Şubatlı'nın yüzünde ağır yanıklar olduğunu, saçlarının da yandığını belirtti.        

Tülay Şubatlı, ''En ciddi sorun nefes borusunda. Doktorlar nefes borusunun içeriden yandığını söyledi. Böyle şiddetli patlamalarda böyle bir durumun olduğunu belirtildi'' diye konuştu.        

Tülay Şubatlı, akrabası Yazgülü Şubatlı'nın halen solunum cihazına bağlı olduğunu belirterek, şunları söyledi:        

''Yazgülü'nün bu yanıktan ötürü yemek borusunun kapanması önlenmeye çalışılıyor. Halen yoğun bakımda. Sağ gözü de yaralanmış ama ne derece yaralandığını öğrenemedik. Olay sırasında yolda yürüyormuş. Olayın hemen ardından kendi telefonu bozulduğu için başkasının telefonundan eşini arayarak hastaneye kaldırıldığını haber vermiş. Yazgülü'nün bilinci açık.''        

Yaralı Sami Işık'ın babası Özcan Işık da oğlunun Levent'teki bir proje mühendislik firmasında çalıştığını ve arkadaşı Agop Demir ile birlikte işe giderken patlamaya maruz kaldıklarını ifade etti.

Özcan Işık, oğlu Sami Işık ile Agop Demir'in Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde müşahade altında tutulduğunu kaydetti.

HASTANEDEKİ YARALILARIN İSİMLERİ İSE SÖYLE:
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi:
Ayten Bal
Ceyhan Mercan

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi:
Seyfi Erdem (polis)
Agop Demir
Sami Işık
Ali Osman Çapa
Yazgülü Şubatlıoğlu

'TERÖR ÖRGÜTÜYLE ALAKALI'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da meydana gelen patlamayla ilgili olarak, ''Şu anda kesin bir netice alınmadan söylersek yanlış olur ama şekline baktığımız zaman terör örgütüyle alakalı olduğu çıkıyor ortaya'' dedi.

HEDEF POLİS OKULU OLABİLİR
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın olay yerine gelerek inceleme yaptı. Çapkın bombanın köprü altında bir elektrikli bisikletin üzerinde patlatıldığını açıkladı.

Çapkın şunları söyledi: "08.58'de köprünün altında bir elektrikli bisikletin üstüne konmuş bir patlayıcı. Orta şiddette bir patlayıcı konmuş. Patlama sonucunda 7 yaralı var, biri polis. Polis oradan geçiyordu. Hayati tehlikesi olan yaralı yok. Polis okuluna dönük denebilir. 5 araç zarar gördü.

Bu kimsenin yanına kalmaz, mutlaka bulunur. Halkımızın içi rahat etsin. Tesellimiz hiçkimsenin ölmemiş olması.

Ses bombası değil ama çok büyük çaplı bir bomba da değil. Gerek zamanlama gerekse polis okuluna yakın olması altı çizilmesi gereken iki unsur."

POLİS İKİNCİ BOMBA ARAMASI YAPTI
Çöp kutusu ve durağın çevresinde etrafa saçılmış eşyalar arasında polis ikinci bomba araması başlattı.

Olay yerinde inceleme yapan bomba imha ekibinin yanı sıra bir de jammer, uzaktan kumandalı yeni bir bomba ihtimali üzerine çalıştırıldı.

Patlamada zarar gören bir taksi, iki otobüs ve bir sivil araç olay yerinde duruyor.

Çevredeki beton artıkları köprünün oldukça hasar gördüğünü gösteriyor.

Patlama sonrası bölge trafiğe çift yönlü olarak kesildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...