İstanbul'da şarbon şüphesi

İstanbul'da 22 kişi şarbon şüphesiyle hastanelere başvurdu. 16 kişi taburcu oldu, 6 kişi tedavi altına alındı. Şarbonun Silivri'de kesilen bir kurbanlık hayvandan bulaştığı tespit edildi. İlçede iki mahalle karantina altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 02.09.2018 - 04:59

İstanbul'da şarbon şüphesi

İstanbul'da 22 kişi şarbon şüphesiyle hastanelere başvurdu. 16 kişi taburcu oldu, 6 kişi tedavi altına alındı. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 22 kişinin İstanbul'da hastanelere başvurduğunu bildirerek, NTV’de canlı yayınında önemli açıklamalar yaptı.

"Hastanelere başvuran vatandaşlarımızın tedavileri sürüyor" diyen Pakdemirli, Şarbon vakası görülen hayvanların satın alındığı işletme çevresindeki diğer hayvanlara yarın aşı yapılacağını, aşının hızlı etki gösterdiği için bölgede başka şarbon vakaları görmeyi beklemiyoruz" dedi.

Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"22 kişi şarbon şüphesiyle başvuru yaptı. 14'ü taburcu oldu, 4 kişi de tedavi altında. Hastanelere başvuran vatandaşlarımızın tedavileri sürüyor. Etlerin geldiği özel işletme karantina altına alındı. Hayvanımızın alındığı Silivri’deki işletme özel bir işletme. İşletmede 7 hayvan var, diğer hayvanlar sağlıklı. Hayvanlar ithal hayvan değil. Hayvanların satın alındığı işletmenin 10 km etrafındaki 3500 hayvan yarından itibaren tedbir için aşılanacak. Aşı çok hızlı etki gösterdiği için bölgede başka şarbon vakası görmeyi beklemiyoruz. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile et tüketebilirler."

SAĞLIK BAKANI KOCA: ŞARBONUN BU TÜRÜ HAYATİ RİSK OLUŞTURMAYAN, TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Silivri'deki şarbon vakasına ilişkin, "Şarbonlu olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği tespit edilen 22 kişi muayene ve tetkik amacıyla hastanelerimize davet edilmişlerdir. Altı vakada şüpheli hafif deri lezyonları görülmüştür. İnsana hayvandan bulaşarak deri lezyonlarıyla seyreden şarbon hastalığının bu türü, hayati risk oluşturmayan, tedavi edilebilir bir hastalıktır" bilgisini paylaştı.

Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Silivri'de 31 Ağustos'ta kesilen bir kurbanda şarbon hastalığına rastlandığının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kamuoyuna duyurulduğunu hatırlattı.

Koca, "Şarbonlu olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği tespit edilen 22 kişi muayene ve tetkik amacıyla hastanelerimize davet edilmişlerdir. Bu kişilerde gerekli tetkikler yapılmış ve altı vakada şüpheli hafif deri lezyonları görülmüştür. Bu vakaların gerekli tedavileri düzenlenmiştir. İnsana hayvandan bulaşarak deri lezyonlarıyla seyreden şarbon hastalığının bu türü, hayati risk oluşturmayan, tedavi edilebilir bir hastalıktır" ifadelerini kullandı.

SİLİVRİ'DE İKİ MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

İstanbul Silivri’de şarbon şüphesiyle 2 mahalle karantina altına alındı. Sabah saatlerinden itibaren yaklaşık 3 bin 500 hayvanın aşılanması bekleniyor.

Yapılan başvurular sonucunda kurbanın alındığı eski Çanta Köyü olarak bilinen Balaban ve Sancaktepe Mahalleleri karantina alında alındı. Yaklaşık 10 kilometreyi kaplayan alanda bulunan 3 bin 500 hayvanın sabah saatlerinden itibaren aşılanması bekleniyor. Öte yandan jandarma ekipleri şarbon hastalığı taşıyan hayvanın nereden alındığıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

ŞARBON HASTALIĞI NEDİR? NASIL ANLAŞILIR?

Sayfa Yükleniyor...