İstanbul'da scooter faciası: Ailesinden "Bu bir cinayet" tepkisi

Ümraniye'de sürücüsünün kapısını açtığı hafif ticari araca çarpan elektrikli scooterı kullanan İlknur Akkaya, İETT otobüsünün altında kalarak yaşamını yitirdi. Akkaya'nın yakınları "Bu bir cinayet, peşini bırakmayacağız" sözleriyle isyan etti. Sürücü Rıza.Ö. (28) "Taksirle ölüme neden olma" suçundan tutuklandı.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 26.10.2021 - 20:31

İstanbul'da scooter faciası: Ailesinden "Bu bir cinayet" tepkisi

Ümraniye'de, scooter kullanırken yola savrularak İETT'ye bağlı Özel Halk Otobüsünün altında kalan kadın hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, Altınşehir Mahallesi Alemdağ Caddesi'nde elektrikli scooter ile ilerleyen İlknur Akkaya (40), yanından geçtiği sırada park halindeki ticari aracın sürücüsünün kapıyı açarak kendisine çarpmasıyla yola savruldu. İlknur Akkaya, bu sırada yoldan geçen İETT'ye bağlı Özel Halk Otobüsünün altına girdi.

Ağır yaralanan ve ambulansta yapılan ilk müdahalenin ardından Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan İlknur Akkaya burada yapılan müdahaleye karşın kurtarılamadı.

Kazanın ardından, otobüs şoförü M.Y. ve ticari aracın sürücüsü Rıza.Ö. gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.

BİR TUTUKLAMA

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüphelilerden M.Y, serbest bırakılırken, ticari aracın sürücüsü Rıza.Ö., Anadolu Adliyesi'ne sevk edildi.

Nöbetçi savcıya çıkarılan Rıza.Ö, ifadesinin alınmasının ardından "taksirle ölüme neden olma" suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği, şüpheli Rıza.Ö'nün tutuklanmasına karar verdi.

ŞOFÖRÜN İFADESİ: KAPIYI AÇINCA ÇARPTI

Kazanın ardından aracından çıkarak İETT otobüsünün yanına koştuğunu ve cama vurarak şoförden aracı geri almasını istediğini söyleyen şüpheli Rıza.Ö, "Kadını otobüsün altından çekerek ben çıkardım. Benden başka yardım etmeye çalışan kimse yoktu. Sonra kalabalık geldi. Ben kadının başında durdum, konuşmaya çalıştım. İETT otobüsünün hızlı bir şekilde seyretmesinden dolayı kazanın sonucu ağırlaşmıştır. Kadın yalnızca benim kapıma çarpmış olmakla kalsaydı kesinlikle ölmezdi. Olay nedeniyle üzgünüm. Kazadan sonra kadının hayatta kalması için elimden gelen her şeyi yaptım. İETT sürücüsünden aynı duyarlılığı göremedim. Kusurumun olduğunu düşünmüyorum. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum." şeklinde beyanda bulundu.

Otobüs şoförü M.Y ise ifadesinde, yolun sağında park halindeki aracın aniden açılan kapısının, scooter kullanan kadına çarptığını belirterek, çarpma sonucu kadının otobüsün önüne düştüğünü, kendisinin frene bastığını ancak hemen duramadığın aktardı. Sürücü M.Y, kadını yaralı durumda görünce 112'yi arayıp bilgi verdiğini, çevredekilerin yardımıyla kadını otobüsün altından çıkardıklarını söyledi.

KAZAYI ANLATTILAR

Görgü tanığı Atilla Topçu, "Sesler duydum. Çıkıp baktığımda scooter kullanan kadın yerde yatıyordu. Sağ tarafa park eden bir aracın sürücüsü kapıyı açmasıyla kadın düşerek otobüsün altında kaldı. 4-5 metre sürüklenmiş. Ambulanslar geldi. Kimseye müdahale edilmedi, hastaneye kaldırıldı." diye konuştu.

Cumhur Topçu ise, "Araba kapıyı açınca, otobüsün altında kaldı. Scooter kullanıyordu" dedi. 

Kazada hayatını kaybeden İlknur Akkaya. Kazada hayatını kaybeden İlknur Akkaya.

AİLE İSYAN ETTİ: BU BİR CİNAYETTİR

Adli Tıp Kurumu'na cenazeyi almaya gelen İlknur Akkaya'nın yakınları, bu olayın bir cinayet olduğunu belirterek konunun takipçisi olacaklarını söyledi. İlknur Akkaya'nın görümcesi Zeynep Akkaya, "Konuşamıyorum. Aslında söyleyecek çok fazla şey var ama bir şey de söyleyemiyorum. Yani resmen bu bir cinayet" dedi.

"BAŞKASININ İHMALİ YÜZÜNDEN BİR HAYAT YOK OLAMAZ"

Diğer görümcesi Gülcan Akkaya ise, "Kadınlar bu ülkede scooter veya bisiklet kullanamayacak hale mi geldi? Gerçekten bu işin peşinin bırakılmaması gerekiyor. İşe gidiyordu. Her gittiği yere scooterla gidiyordu. Bunun takipçisi olacağız. Bu bir cinayet, peşini bırakmayacağız. Durmaması gereken yerde araçlar durmayacak artık. Canımızı yakamayacaklar. Şikayetçi olacağız. En son dün akşam beraberdik hayalleri vardı gencecik kadındı. Başkasının ihmali yüzünden bir hayat böyle yok olamaz" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...