İstanbul'da şiddetli yağış ne kadar sürecek?

İstanbul'da dün gece başlayan yağış, sabah saatlerinde şiddetini artırdı ve megakenti felç etti. Peki İstanbul'daki şliddetli yağış ne kadar sürecek?

ntv.com.tr 18.07.2017 - 10:09

İstanbul'da şiddetli yağış ne kadar sürecek?

İstanbul sabah saatlerinden itibaren şiddetli yağışa teslim oldu. (HABERE GİT)

Hemen hemen bütün ilçelerde su baskınları yaşanırken, trafikte kilitlenmeler meydana geldi.

Metrekareye 1 saat içinde 50 kilogram yağmur düştüğünü ve  kentin temmuz ayı ortalamasının 30 kilogram olduğunu söyleyen NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, bundan sonrası için bilgiler verdi.

"Taşkın ve sel tehlikesine (AKOM'dan da uyarı geldi) karşı İstanbullular dikkatli olmalı". diyen Çalışkan, öğlen saatlarine kadar aşırı yağışın devam edeceğini ve bazı yerlerde ortalamanın 100 kilograma kadar çıkmasının öngörüldüğünü söyledi.

Çalışkan, "Bu sıradan bir yağış değil. Kışın bile böyle yağışları nadir görüyoruz" derken, yağışın öğleden sorna hızını azaltacağını ve sağanaklar şeklinde devam edeceğini kaydetti.

Gece saatlerine kadar riskin sürdüğü ve çarşamba günkü yağışların bugünkü kadar etkili olmasının beklenmediği bilgisini veren Çalışkan, riski, "İstanbul’da gece yarısına kadar yağışlar devam edecek. Sonrasında toprak suya doymuş olacağı için, üzerine gelen her yağış risk oluşturur. O nedenle bu gece dikkatli olunmalı" şeklinde tarif etti.

İstanbul'u etkisi altına alan yağışların sonraki durakları Sakarya ve Kocaeli! Çalışkan da, benzer manzaraların birkaç saat içinde bu kentlerde de yaşanabileceğini söyleyerek"Şiddetli yağışları daha sonra Zonguldak ve Bartın’da söz konusu olacak" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...